Sosyal güvencesi olmayan ev hanımlarının dört gözle beklediği 'emeklilik' düzenlemesinde güzel haber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi.

TRT Haber'de ev hanımlarına emeklilik için çalışmalara başladıklarını ifade eden Bakan Işıkhan, 5 yıllık dönem içinde düzenlemeyi hayata geçireceklerini söyledi.

PRİM DESTEĞİ DEVLETTEN

Kadınların emekliliğinin gerçekleşmesi durumunda ev hanımlarına iyileştirmeler yapacaklarını söyleyen Bakan Işıkhan, "İnşallah 5 yıllık dönem içerisinde ev kadınlarına bu iyileştirmeyi yapacağız. İsteğe bağlı sigortalı kapsamında üçte birlik prim desteğini devletimiz ödeyecek" diye konuştu.

ERDOĞAN’IN SEÇİM SÖZÜYDÜ

Ev hanımlarına emeklilik müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim vaatleri arasındaydı. Erdoğan, "Ev hanımlarının sigortalılığı konusunda atacağımız adımlar olacak. Emeklilik primlerinin bir kısmını biz ödeyeceğiz" demişti.

Ev hanımlarına yıpranma payı da gelmesi beklenirken herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlar, sigortası olmasa dahi emekli olabilecek.

EMEKLİLİK YAŞI ÇOCUK SAYISINA GÖRE AŞAĞI ÇEKİLEBİLECEK

Aile desteği sigortası ile ev hanımlarının emeklilik yaşı çocuk sayısına göre aşağı çekilebilecek. Devlet tarafından verilecek yıllık prim desteğinin ise 12.805 TL’yi bulması bekleniyor.

Emeklilik yaşı kadınlarda anne olma ve çocuk sayısına göre düşürülebilecek.

AİLE KORUMA KALKANI KAPSAMINDA TEŞVİKLER VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aile Koruma Kalkanı paketi adı altında kadınlara bazı teşvikler verileceğini de açıklamıştı. OVP’deki teşviklere göre, kadınların işgücüne katılımlarını arttıracak programlar uygulanacak. İşgücü piyasasına kadınların tam, eşit, güvenceli ve etkin katılımlarının sağlanması ve bu kapsamda ihtiyaç duyulacak yeni beceri ve yeteneklerin kadınlara ve kız çocuklarına kazandırılması için özel programlar geliştirilecek ve kadınların işgücüne katılımlarını artıracak girişimcilik, finansal okuryazarlık, kooperatifçilik gibi alanlarda programlar, kapsamları genişletilerek yaygınlaştırılacak.

Bunun yanında girişim şirketlerinin nitelikli personel istihdam etmeleri kolaylaştırılacak, başta kadınlar olmak üzere girişimcilik programları yaygınlaştırılacak.