Ev sahibi ve kiracılar arasında sık sık problemler yaşanırken gelişmeler ise yakından takip ediliyor. Ev sahipleri yıllardır evlerini bekarlara kiralamak istemediği için türlü türlü bahaneler sunuyordu. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) bekara ev kiralamak istemeyen ev sahibine ceza kesti.

BEKARA EV VERMEDİ, CEZA KESİLDİ 

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), bekara ev kiralamak istemeyen ev sahibine “Ayrımcılık yasağını ihlal” gerekçesiyle 5 bin 958 lira idari para cezası verdi.
 TİHEK’in kararına göre, Ankara’da yaşayan B.C.H, bir internet sitesinde gördüğü kiralık ev ilanı için emlakçıyla iletişime geçti ve ön koşullarda anlaştı. Ancak sonrasında ev sahibinin bekara evini kiralamak istemediği yanıtını aldı. Ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla TİHEK’e başvuran B.C.H, emlakçıyla yaptığı görüşmenin ekran görüntüsünü delil olarak sundu.

BEKAR OLMASIN DEDİ BAŞI YANDI 

Görüntüdeki yazışmalarda emlakçının, “‘Bekar olmasın’ dedi, konuşuyoruz ev sahibi ile” mesajını attığı görüldü. İddialara karşı yazılı görüşü talep edilen emlakçı, sadece ev sahibi ve kiracı adayını bir araya getirdiklerini, bunun dışında ev sahibi adına herhangi bir karar veremeyeceklerini belirterek, bu konuda herhangi bir sorumluluklarının olmadığını savundu. Ev sahibi A.A.Ş. ise evin kiralanması için emlakçıyla herhangi bir sözleşme imzalamadığını iddia etti. Başvuruyu karara bağlayan TİHEK, ev sahibine ayrımcılık yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle 5 bin 958 lira idari para cezası verdi.

Editör: Yağmur Güzel