Konut satışları eylül ayında yüzde 16 azalırken, Borsa İstanbul'da işlem yapan küçük yatırımcı sayısı ise 1,5 milyonu aştı. Borsa, son dönemlerin en gözde yatırım aracı oldu. Gayrimenkul fiyatlarının uçuşa geçmesi ile küçük yatırımcı ufak birikimlerle halka arz olacak şirketlerin peşinde koşmaya başladı. 

GAYRİMENKUL YATIRIMCISI BORSAYA KAYDI

Eylül ayında Türkiye genelinde 280 bin konut satılırken,  fiyatlar biraz düşsede ağustos ayına göre satışlar yüzde 16 azaldı. Bankaların mevduat faizlerini daha fazla yükselmesi ile birlikte insanların yatırım planları değişti. Gayrimenkul yatırımcısı halka arzlarla beraber borsaya kaydı.

Öğrenciler bile harçlıklarını birleştirip küçük fonlar oluştururken, halka arzını duyuracak şirketleri takip etmeye başladı.

YÜKSELEN MEVDUAT FAİZLERİ YATIRIMI CAZİP HALE GETİRDİ

Tasarruf sahipleri borsayı enflasyona karşı parasının erimeyeceği bir yatırım aracı olarak görürken, yükselen mevduat faizleri de yatırımı cazip hale getirmeye başladı. Ancak uzmanlar, gayrimenkulden uzaklaşan ve farklı kazanç kapılarında kar elde eden yatırımcının yine gayrimenkule döndüğüne dikkat çekiyor.