Fatih Camii imamı Galip Usta ve Bilal Erdem'e bıçaklı saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklu sanık Ömer Salgın’ın yargılanmasına başlandı. İmam Usta duruşmada saldırı anını anlatarak "Hoca sana bir şey diyeceğim’ dedi. Birden boğazlayarak bıçakladı.  Kanepeye düştüm. O hala saldırmaya devam ediyordu. Bacaklarımla kendimi savunuyordum. Bacaklarımı da bıçakladı. Öğrencim engel olmaya çalışınca o da bıçaklandı" dedi. Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

SALDIRI 5 AY ÖNCE GERÇEKLEŞMİŞTİ

Olay,  8 Ocak 2024 günü saat 19.10 sıralarında Fatih Camii içerisinde gerçekleşti. Cami içinde slogan atarak imam Galip Usta ile Bilal Erdem'i bıçakladığı iddiasıyla yakalanan Ömer Salgın tutuklandı. Soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Salgın'ın Galip Usta ve Bilal Erdem'e yönelik "Kasten öldürmeye teşebbüs etmek" suçundan 18 yıldan 30 yıla kadar, Yusufcan İslam'a yönelik "Kasten yaralama" suçundan da 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. 

Fatih Camisi Imam Galip Usta Bicakli Saldiri 08012024 Aa3

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki bugün ilk duruşma görüldü. Tutuklu sanık Ömer Salgın'ın katılmadığı duruşmaya, şikayetçi Galip Usta, Bilal Erdem ve Yusufcan İslam katıldı. 

"DİREK ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS ETTİ"

Şikayetçi olarak ifade veren İmam Galip Usta, olay günü camide nöbetçi olduğunu söyleyerek, "Hoca sana bir şey diyeceğim’ dedi. Birden boğazlayarak bıçakladı. Ben önce bıçak olduğunu hissetmedim. Kanepeye düştüm. O hala saldırmaya devam ediyordu. Bacaklarımla kendimi savunuyordum. Bacaklarımı da bıçakladı. Öğrencim engel olmaya çalışınca o da bıçaklandı. Sonrasında güvenlik görevlileri müdahale etti. Daha öncesinde bu kişiyi hiç görmemiştim. Akşam namazını kıldırdığım sırada delikanlı ayağa kalktı, ‘Ey Müslümanlar gaflet uykusundan uyanın’ diye bağırdı. Bazen namaz sonrasında sesler duyuluyor. Ben o sesi hatırlıyorum imam olduğum için hiçbir şey demedim. Müezzinlerden birinin, 'Müslümanlara laf söyleyeceğine İsrail’e laf söyle.' dediğini duydum. Ben hiçbir şey demedim. Boğazım kesildi, sesim kısıldı. Beni direkt öldürmeye teşebbüs etti. Allah korudu" dedi.

"BENİ DE BIÇAKLADI"

Şikayetçi Bilal Erdem de, "İmam odasında kapıyı açar açmaz 'Bir şey sorabilir miyim?' diyerek direk hocanın boynuna sarıldı. Öldürmeye teşebbüs etti. Ben arkasından engel olmaya çalışsam da hocamızı bıçakladı. Arkasından çekmeye çalıştım ama beni de o sırada boşta kalan eliyle bıçakladı. 5 gün hastanede kaldım. Şikayetçiyim" ifadelerini kullandı.

Fatih Camisi Imam Galip Usta Bicakli Saldiri 08012024 Iha 1

"OĞLUMUZUN BU NOKTAYA GELMESİNE ENGEL OLAMADIK "

Tanık olarak dinlenen sanığın babası Hüseyin Salgın ise oğlunun olaydan 1 ay öncesinde eşiyle olumsuzluklar yaşadığı için yemek ve uyku düzenin bozulduğunu anlatarak, "Çok kötü bir durumdaydı. 7 Ocak akşamı ortağının evine gidiyor. Ortağıyla tartışıyor kavga ediyorlar. O akşam eve geldi yine odasına gitti bir şey söylemeden. Olay günü öğlen evden çıktı gitti. Akşam saatlerinde polis ekipleri aradı olayı anlattı. Kapıya polisler gelmişti. Bir cemaate gidip gelirdi. Parti gibi oluşumlara gitmiyordu. Cemaatten bir yönlendirme yaptığını düşünmüyorum. Oğlumuzun bu noktaya gelmesine engel olamadık" diye konuştu.

TUTUKLULUĞU DEVAM

Mahkeme heyeti, sanık Ömer Salgın’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet, sanık avukatının Adli Tıp Kurumu’ndan akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair rapor alınması talebini reddederek duruşmayı erteledi.

Editör: Haber Merkezi