İlginç olay Gaziköy Mahallesi'nden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattının Ganos Segmenti üzerinde meydana geldi.

SU ARARKEN GAZ BULDU

5 gün önce meyve ağaçlarını sulamak isteyen vatandaşın başlattığı sondaj çalışmalarında bir patlama yaşandı. Patlamanın 136 metrede ulaşılan basınçlı gaz nedeniyle meydana geldiği anlaşıldı. 5 gündür basınç düşmeden gaz çıkışı devam ederken, Ganos fay hattı üzerinde meydana gelen olay mahalleliyi tedirgin etti.

fay-gaz

Çevrede boğazları kurutan, yoğun bir petrol ve gaz kokusu hissedilirken gaz çıkışının olduğu yer mahalle muhtarı Ali Altıntaş tarafından da test edildi.

POŞETE DOLDURUP TEST ETTİ

Altıntaş, köy sakinleri ile çıkan havanın ne olduğunu test etmek için gazı çöp poşetine doldurdu. Çöp poşetine delik açıp çakmak tutunca gaz bir anda alev aldı. 

gaz-iha

"GAZDA YOĞUN BİR PETROL KOKUSU VAR"

Bunun üzerine durumu yetkililere bildiren Muhtar Altıntaş, "Bir amcamız meyveye su almak için sondaj vurdurmuş. Sondaj vurduğu gün makine 130 metreye indiğinde boşluğa düşmüş. Makine boşluğa düştükten sonra yukarıya basınçlı bir gaz gelmiş. 5 gündür çıkan gaz basınçlı bir şekilde devam ediyor. Yetkililerin buna bir önlem almasını istiyoruz. Çünkü gaz kesileceğe benzemiyor ve çok yanıcı bir gaz. Gazda yoğun bir petrol kokusu var. Hatta orada çiftçilik yapan, hasat yapan vatandaşlarımız boğaz kuruluğu yaşamış" dedi.