Haftaya Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) gelecek olan Öğretmenlik Meslek Kanunu'na (ÖMK) dair detayları, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açıkladı. Yeni kanun taslağında, öğretmenlere yönelik şiddet olaylarına karşı ağır yaptırım ve cezalar getiriliyor.

FENOMEN ÖĞRETMENLER DİKKAT

Öğretmenlere yönelik disiplin hükümlerinin de yer aldığı taslakta, sosyal medyada öğrencileriyle birlikte video çekip paylaşan fenomen öğretmenler için yeni düzenlemeler bulunuyor. Türkiye genelindeki birçok okulda görev yapan bazı öğretmenler, sosyal medyada takipçi sayısını artırmak amacıyla öğrencilerinin ders sırasındaki görüntülerini çekip yayınlıyor. Ancak çoğu öğretmen, bu görüntüleri yayınlamadan önce öğrencinin ailesinden izin almıyor.

Fenomen Ogretmen 15052024 4

FENOMENLERE CEZA

Taslakta, yüz binlerce takipçiye ulaşan bu öğretmenlere yönelik hükümler de var. Sosyal medyada fenomen olmak için öğrencilerin görüntülerini çeken öğretmenlere ceza verilecek. ÖMK'daki ilgili madde şöyle:
"Öğrencilerin kişisel ve özel hayatına ilişkin bilgileri, öğrencilere ve eğitim süreçlerine ilişkin ses veya görüntüleri ilgili mevzuatta belirlenmiş usuller dışında paylaşma fiilinde kınama cezası uygulanacaktır."

Fenomen Ogretmen 15052024 2

KINAMA CEZALARI SİCİLE İŞLENECEK

Kınama cezaları, öğretmenlerin sicil dosyasında 5 yıl boyunca kalacak. Uzmanlar, öğretmenlerin velinin izni olmadan öğrencilerine ait görselleri kişisel hesaplarından paylaşmasının aslında bir istismar olduğu görüşünde.

Fenomen Ogretmen 15052024 1

ARGO KONUŞANA DA CEZA

Taslakta, öğrencisine kötü örnek olabilecek davranışlarda bulunan öğretmenlere yönelik de disiplin hükümleri yer alıyor. Örneğin, öğrencisinin yanında argo konuşan öğretmenlere aylıktan kesme cezası uygulanabilecek. Kanun taslağına göre aylıktan kesme cezası şu hallerde verilebilecek:
-Öğretmenlik mesleğiyle bağdaşmayacak şekilde öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek söz, davranış, hal ve hareketlerde bulunmak.
-Öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde taraflı davranmak.
-Eğitim-öğretim sürecinde bakanlıkça onaylanan öğretim programının belirlediği amaç ve hedeflere aykırı faaliyet ve uygulamalar yapmak.
-Yeni düzenlemelerle öğretmenlerin mesleki disiplini ve öğrencilerin korunması amaçlanıyor.

Editör: Mevlüt Peker