Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile birlikte basın karşısına geçen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan önemli açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın açıklamasından öne çıkan ifadeler şu şekilde:

"Ukrayna için ayrı Filistin için ayrı standart olamaz, adil bir dünya istiyorsak her zaman ilkeli ve tutarlı davranmak zorundayız"

"(Gazze'deki gelişmeler) Bölge ülkelerini etkisi altına alacak bir savaşa dönüşmesini istemiyoruz. Aktörleri kalıcı barışı teşvik etmeye çağırıyoruz"

"AB topluca aldığı pozisyon gereği maalesef (Gazze'de) ateşkes ifadesini duymak istemiyor"

"500 civarında yabancı ülke vatandaşının Gazze'den çıkışı için mutabakata varıldı. Aralarında Türk vatandaşları olması için de şu anda müzakerelerimiz devam ediyor"

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise yaptığı konuşmada, "Savaş durdurulmadığı takdirde bölgede durumun kontrolden çıkmasının sorumluluğu ABD, İsrail ve savaş suçlarını destekleyenlerin üzerindedir" ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın kameralar karşısına geçtiği dakikalarda Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının son 24 saatte 271 yükselerek 8796'ya ulaştığı, ölenlerden 3648'inin bebek ve çocuk olduğu bildirildi.

Kaynak: AA