Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Suç Araştırma Timleri (JASAT) tarafından her yıl özellikle fıstık hasat mevsiminde, hasadı yapılarak kurutulmak üzere çiftçi serilen fıstıklar ile işlenmek üzere fabrikalara alınan fıstıkların çalınmasını önlemek meydana gelen faili meçhul Fıstık hırsızlığı olaylarını aydınlatmak üzere çalışma yaptı. Bu kapsamda Şanlıurfa'da 2, Gaziantep'te 4 olmak üzere toplam 6 faili meçhul fıstık hırsızlığı olayının failleri tespit edildi.

Kilosu yaklaşık 250-300 lira arasında değişen ve 'yeşil altın' olarak nitelenen fıstığı, bağ ve bahçelerden, sergilerden veya fabrikalardan çaldıkları belirlenen B.A. M.Y. ve G.A. isimli şahısların kullandıkları otomobil Şanlıurfa'dan Gaziantep'e giderken jandarma tarafından yol arama noktasında durdurulmak istendi.

sanliurfa jandarma fistik hirsizlari 1

Ancak jandarma, 'dur' ihtarına uymayarak kaçan şüphelileri takip etti. Kovalamaca sonucu takibi sonucu terk ettikleri araçtan çıkarak araziye kaçmaya çalışan 3 kişi kırsal alanda JASAT’ın yaya takibiyle yakalandı.

HEPSİ SUÇ MAKİNESİ

Yakalanan Barzan A.’nın 75 suçtan kaydının olduğu ve 6 ayrı hırsızlık suçundan arandığı, Müslüm Y. 22’nin 58 ayrı suçtan kaydının olduğu ve hırsızlık, uyuşturucu ticareti gibi 13 ayrı suçtan arandığı, Gülperi A.’nın 5 ayrı suç kaydının olduğu belirlendi.

BAGAJDAN CANLI HAYVAN ÇIKTI

Faillerin üzerinde ve kullanmış oldukları otomobilde yapılan aramada; yapmış oldukları son fıstık hırsızlığından elde ettikleri tespit edilen 32 bin lira para, 1 adet ruhsatsız av tüfeği, 1 çuval fıstık ve otomobilin bagajında çalıntı olduğu tespit edilen 1 adet küçükbaş hayvan ele geçirildi.

sanliurfa jandarma fistik hirsizlari 2

Otomobilde yapılan incelemede kurşun isabet izlerinin olduğu görülürken bunların hırsızlık olayları sırasında isabet aldığı değerlendirildi.