G7 2023 Dönem Başkanı Japonya'nın ev sahipliğinde, grup ülkelerinin Dışişleri Bakanları, 7-8 Kasım'da başkent Tokyo'da toplanacak. Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko'nun başkanlığındaki toplantıya ABD, Kanada, Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa'nın Dışişleri Bakanları katılacak.

GAZZE SALDIRILARI, UKRAYNA SAVAŞI, HİNT-PASİFİK'TEKİ SORUNLAR

Bir ayı geride bırakan İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılar, Rusya-Ukrayna Savaşı ile enerji ve iklim sorunlarının ele alınacağı toplantıda bakanlar, Asya-Pasifik jeopolitiğinde Çin'in artırdığı nüfuzu ve Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programlarının son durumunu masaya yatıracak.

Kamikawa'nın 2,5 aydır Fukuşima'dan okyanusuna tahliye edilen radyoaktif atık suyun güvenilirliğini, mevkidaşlarına anlatması bekleniyor.

JAPONYA DIŞİŞLERİ BAKANI, ABD'Lİ MEVKİDAŞINI KABUL EDECEK

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, toplantı dolayısıyla ziyaret edeceği Tokyo'da, Japonya Başbakanı Kişida Fumio tarafından kabul edilecek.

2023 G7 Dönem Başkanı Japonya, yılın ilk G7 Dışişleri Bakanları toplantısını, nisan ayında Nagano eyaletinin Karuizawa kentinde yapmıştı. Kamikawa en son, eylülde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu marjında da G7 mevkidaşlarıyla yaklaşık 2 saat süren görüşme gerçekleştirmişti.

Kaynak: AA