Dün akşam oynan Galatasaray Antalyaspor maçının ardından, VOLE isimli Youtube programında yayın yapan Serdar Ali Çeliker, maçın hakemi Mustafa Savranlar’a sert sözler söyledi. Çelikler, “Sen hakem değilsin adam değilsin anana avradına sövseler duymayacaksın buyur abi akşam ben getireyim diyeceksin” demişti. Skandal sözlerin ardından Serdar Ali Çelikler özür dilemiş ve yayınlara bir süre ara vereceğini paylaşmıştı. RTÜK, bu skandala sessiz kalmayarak, izinsiz yayın yaptığını tespit ettiği VOLE uygulamasının lisans alması için 72 saat süre verdi. 

RTÜK DEVREYE GİRDİ

RTÜK'ten konuyla ilgili açıklama geldi. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Bu tür yayınların denetimi hususunda "YouTube" ile görüşmeler devam etmektedir. Ayrıca, ilgili yayının kamuoyunu rahatsız etmesinden dolayı RTÜK yönetimi, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi ve ilgili taraflarla görüşerek ikili ilişkilerle konuya müdahil olmuştur. Sayın TFF Başkanımız da benzer yayınlar konusunda oldukça hassas ve duyarlıdır. Gelecek dönemde olası hukuki düzenlemelerin ardından sosyal medya mecralarının RTÜK'ün denetim süreçlerimize tabi olması beklenmektedir. Öte yandan ilgili içeriğin yayınlandığı "VOLE" isimli platformun mobil cihaz uygulamasının bulunduğu, bu mecra üzerinden kataloglar halinde isteğe bağlı internet yayıncılığı yaptığı tespit edilmiştir.

72 SAAT SÜRE VERİLDİ

Mobil uygulama üzerinden yayın yapan kuruluşların RTÜK'ten lisans almaları zorunludur. RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi ile İzin ve Tahsisler Dairesinin teknik çalışmalarının ardından mobil uygulama üzerinden izinsiz yayın yapan "VOLE", lisans alması yönünde uyarılacak ve kuruluşa 72 saat süre verilerek müracaat etmesi beklenecektir. Gereken süre içinde lisans başvurusu yapılmaması halinde ise, platforma erişim engeli için mahkeme süreçleri başlatılacaktır.

Editör: Hakan Mutlu