İngiliz medyasında yer alan habere göre, Galler'de Ysgol Dyffryn Amman Okulunda (Amman Vadisi Okulu) bıçaklı saldırı düzenlendiği ihbarı üzerine, çok sayıda polis ve ilk yardım ekibi olay yerine gitti. İki ambulans helikopterin de hazırda bekletildiği olayın ardından çok sayıda veli, sosyal medyada, okula giriş ve çıkışların kapatıldığı mesajlarını paylaştı.

1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bölgeden sorumlu Dyfed-Powys Polis Teşkilatından yapılan açıklamada, okuldaki bıçaklı saldırıda 3 kişinin yaralandığı, olayla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

SOSYAL MEDYADAKİ GÖRÜNTÜLERİN KALDIRILMASI İÇİN GİRİŞİM

Şüphelinin dışında başka birinin olayla bağlantısı olmadığı ifade edilen açıklamada, sosyal medyada dolaşıma giren olay görüntülerinin kaldırılması için de girişimde bulunulduğu duyuruldu.

İNGİLTERE BAŞBAKANINDAN TEŞEKKÜR

Olaya ilişkin X hesabından açıklama yapan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Galler Bölgesel Başbakanı Vaughan Gething ve İngiltere İçişleri Bakanı James Cleverly, ilk müdahaleyi yapan sağlık ekibi ve güvenlik güçlerine teşekkür etti.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Bakan Cleverly, saldırıyla ilgili sürekli bilgilendirildiğini, gerekli inceleme ve soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

Galler'in başkenti Cardiff'e yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki okulda, Galce ve İngilizce eğitim veriliyor. Yaklaşık 2 bin öğrencisi bulunan okulda, 11 ila 18 yaşlarındaki çocuklar eğitim alıyor.

Editör: Halide Tonga