Olay, Ankara’da Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Taha Ayhan'ın başına geldi. Muhabir Ayhan'ı arayan kimliği belirsiz kişi önce kendisini Ankara Çankaya Merkez Postanesi'nde görevli olarak tanıtıp, "Ankara 6'ncı Adli Ceza Mahkemesi'nden sizlere tebligat yapılmış; ancak teslim alınamadığı için bizlere tekrar iadesi gerçekleştirilmiş. Ancak siz adresinde bulunmadığınız için avukata tekrar iadesi oldu. Avukat hanıma ulaşırsanız daha kolay olur tebligatınıza ulaşmanız" dedi.

AVUKAT OLARAK TANITTI

Ayhan, verilen numarayı aradığında kendisini avukat olarak tanıtan kadın, "Türkiye'de yasal olmayan yasa dışı bahis sitelerine üyelik işlemleri gerçekleştirmişsiniz. Sizlerin WhatsApp tespitleri yapılmış, Adalet Bakanlığı talimatıyla tarafınıza 38 bin 750 TL adli para cezai işlemi sağlanmış. Dosyanızın adli onaydan geçmesine 15 dakikalık bir süreç kalmış. Sizlerin mağduriyeti var. Adli onaydan geçtikten sonra tarafınıza tebligat gönderilir. Daha sonra soruşturmalara katılım sağlayacaksınız, 2 ila 4 yıl arasında yargılanma süreci vardır. Bunun ödemesini zaten Vergi Dairesi'nden yapıyorsunuz, 38 bin 750 TL'yi. Ancak daha önceden böyle bir suç kaydınız bulunmadığından dolayı yüzde 40 indiriminiz bulunuyor, bu da 15 bin 500 TL'ye tekabül eder" dedi.

KENDİNİ HABER YAPTI

Dolandırılmak istendiğini anlayan muhabir ise bu kişilerle yaptığı görüşmeleri kayda alarak haber yaptı. Muhabir, dolandırıcıların verdiği banka hesabına 15 bin 500 lira yerine 15 lira gönderdi. Muhabiri tekrar arayan kadın ise gönderilen ücretin az olduğunu söylediği gibi tepki gösterip telefonu kapattı. Kadının aradığı numaraya daha sonra ulaşılamadı.

“AVUKAT VATANDAŞI ARAYIP PAZARLIKLARA GİRMEZ”

Olaya ilişkin görüş alınan avukat Asiye Meltem Taşcı, “Bir avukat asla bir vatandaşı arayıp 'sizin borcunuz var, ödemezseniz icra takibi yaparız' diyemez. Bununla alakalı Yargıtay kararı mevcut. Bunu gerçekten bir avukat da yaparsa 'huzuru ve sükunu bozma' suçundan suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Avukat, arayıp vatandaşa, 'borcunuzu ödeyin, bakın size indirim yapıyorum' gibi pazarlıklara girmez kesinlikle. O yüzden herhangi bir avukat, hâkim, savcı kendini ne olarak tanıtırsa tanıtsın kimseye para ödemeyin" diyerek telefon dolandırıcılarına karşı uyarıda bulundu.

Editör: Haber Merkezi