Hamas'ın 7 Ekim'de başlattığı 'Aksa Tufanı' operasyonu ile savaşın fitili ateşlenmiş ve İsrail misliyle karşılık vermeye başlamıştı. ABD ordusu gelene kadar kara harekatını ertelediğini duyuran İsrail ordusu önceki akşam Gazze'nin belirli bölgelerinde Hamas'a ait olduğu belirtilen noktalara tanklarla saldırdı. İsrail'in Gazze'ye karşı başlattığı yoğun bombardıman sonrası binlerce kişi ölürken kentte birçok yerleşim yeri yıkıma uğradı. Enkaz altında kalan binlerce can için arama kurtarma çalışmaları kısıtlı imkanlarla devam ederken Gazze hükümetinin medya ofisi İsrail'in düzenlediği saldırılarda can ve mal kayıplarına dair güncel bilgileri paylaştı.

gazze enkaz açıklaması5

ENKAZ ALTINDA EN AZ 2 BİN KİŞİ VAR
Buna göre, saldırılarda şu ana kadar 190 bin konut kısmi zarar görürken, 29 bin konut tamamen yıkıldı ve enkaz altında en az 2 bin kişinin olduğu yönünde ihbarlar alındı. İsrailin uyguladığı tam abluka ve yoğun bombardımandan kaçmak için 1 milyon 500 bin kişi evlerini terk ederek barınma merkezleri, hastaneler ve kamu tesislerine sığındı.

Saldırılarda ayrıca, 79 hükümet binası, 38 cami, 3 kilise ve 189 okul bombalandı. Okullardan 25'i hizmet dışı kaldı.

gazze enkaz açıklaması 2

ENKAZ ALTINDA KALANLAR İÇİN UMUTLAR TÜKENİYOR 

İslam ülkelerine ve özgürlüğü savunan insanlara çağrı yapan medya ofisi, yaptığı yazılı açıklamada İsrail'e ve ona destek veren ülkelere baskı yapmak için daha fazla harekete geçmeleri gerektiğini vurguladı. Açıklamada, Gazze'de yaşanan "Nazi Holokostu"nun, uluslararası toplumun acizliği, sessizliği ve utanç verici duruşu ile Amerika'nın yeşil ışık yakması nedeniyle devam ettiği vurgulandı.
Kurtarma ekipmanlarının arızalanması ve yakıtın tükenmesi nedeniyle yakın zamanda enkaz altından kimsenin kurtarılamayacağına dikkat çekildi.
 

gazze enkaz açıklaması6

'İSRAİL HESAP VERMEKTEN KORKMUYOR'

Açıklamada ayrıca İsrail'in, Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun muhabiri Vail ed-Dahduh'un ailesinin evini bombaladığını kabul etmesinin, işlediği suçların hesabını vermekten korkmadığını gösterdiği belirtildi.

İsrail'in sivillere karşı "en iğrenç suçları" işlemeye ve Gazze'ye açılan sınır kapılarını kapatmaya, gıda, ilaç ve yakıt girişini engelleyerek insalık dışı görüntülere sahne olduğunu belirtti.

gazze enkaz açıklaması