Gazze Belediye Başkanı Yehia Al Sarraj, Gazze'nin yaşadığı zorlukları ve sıkıntıları anlatarak, özellikle su kriziyle nasıl başa çıkılmaya çalışıldığına dair detayları paylaştı. "Sık sık su talebi alıyoruz ve en büyük problemimiz bu" diyerek başladığı konuşmasını, "Maalesef istenilen ihtiyacı karşılayamıyoruz, elimizdeki su oranı sadece yüzde 25” şeklinde sürdürdü.

SİGARA KUTUSU GİBİ GAZZE: "GÜVENLİ BİR YER YOK"

Al Sarraj, Gazze'de yaşayanların sürekli tehdit altında olduğunu vurguladı. "Gazze'de herkes, kadın-çocuk demeden, korku içinde yaşıyor. Sadece bugün bile 600'den fazla insan hayatını kaybetti, ve çoğu kadın ve çocuktu. 'Katliam' kelimesi bu durumu tanımlamak için yetersiz kalıyor. Modern bir çağda yaşamadığımıza inanıyorum. Aslında bir ormanda olduğumuzu düşünüyorum” diye belirtti.

KRİZİN DERİNLİĞİ

Durumun giderek kötüleştiğine dikkat çeken Al Sarraj, "İşgal güçleri yardım kaynaklarını kesiyor. İnsanları evlerinden sürüyorlar. Elimizde çok sınırlı miktarda su var. Atık su pompalarımız çalışmıyor. Arıtılmamış atık suyun denize bırakılması çevresel bir felakete yol açabilir. Çöp toplama işlemleri de aksamaya başladı. En kritik sorun su ve kaynağımız çok az” şeklinde konuştu.

DOKTORLAR ZOR DURUMDA

Gazze Belediye Başkanı, acil ihtiyaçların başında ateşkesin geldiğini belirterek, “İnsanların hayatlarına geri dönmesine olanak tanınmalı. Yakıt tedariği sürdürülmeli. Daha fazla sağlık personeline ihtiyaç duyuyoruz. Doktorlarımız artan yaralı sayısıyla başa çıkamıyor. Gazetecilere gelip bu durumu belgelemeleri engelleniyor. Gerçekte olanı görmelerini istemiyorlar” dedi.

FİLİSTİN HALKI VE UZUN YILLAR

Başkan Al Sarraj, "Filistinliler yaklaşık 75 yıldır her gün, her gece acı çekiyor” diyerek, İsrail'in savunma haklarına dikkat çekti. "Ancak bu bir savunma değil, bu bir saldırıdır” dedi. Al Sarraj, "İnsanlar 'yeter' diyor. Sınırları açın, sadece topraklarımızı geri istiyoruz ve normal bir hayat sürmek istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: İHA