İsrail’in Gazze’deki katliamlarında can kaybı, 5500’ü bebek ve çocuk, 3500’ü kadın olmak üzere 13.000’i geçti. 1947’de “Bizi kabul edin” diyerek Filistinlilere yalvaran İsrailliler, 1948’de zor kullanarak, katlederek Filistinlileri yerlerinden etti. İsrail yarım asır önce, Müslümanların desteğini kırmak için “Filistinliler topraklarını sattı” yalanını üretti ancak tarihten kopukluğun neticesi olarak hâlâ inananların olduğu biliniyor. Tüm tarihi kaynaklar Filistinlilerin toprak satış miktarının yüzde 0,9 oranında olduğunu, üstelik bunun da zorla yaptırıldığını belirtiyor. Türk kamuoyu bu gerçeklerle bu gece yapılacak bir eyleme davet ediliyor.

FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR İÇİN BUGÜN 21.00’DE IŞIKLAR YANIP SÖNECEK

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü sebebiyle, İsrail’in Gazze'de ve Filistin genelinde yürüttüğü soykırımdan ve kitlesel katliamlardan en çok etkilenen çocukların "çocukça yaşama hakları”na vurgu yapmak için bu akşam (20 Kasım 2023 Pazartesi) her ülke kendi yerel saatiyle 21.00'de ışık kapatıp açma eylemi yapacak. Türkiye’de de ışık kapatıp açma eylemi Türkiye Saati İle (TSİ) saat 21.00’de gerçekleştirilecek.

Kampanyanın Türkiye’deki duyurusunu Ankara Yardımlaşma Platformu yapıyor. Ankara Yardımlaşma Platformu, düzenlenen Gazzeli çocuklar için "Bir Şey Yap" kampanyası çerçevesinde, Türkiye genelinde bugün akşam saat 21.00'de ışık kapatıp açma eylemi düzenleyeceklerini bildirdi.

Gazze'deki İsrail katliamının 44. günü olduğunu ve 13 bini aşkın Gazzeli sivilin İsrail'in savaş suçu olarak kayda giren saldırılarında yaşamını yitirdiğini, bunlar arasında sayısı binlerle zikredilen bebek ve çocukların yer aldığını hatırlatan Ankara Yardımlaşma Platformu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle "Bir Şey Yap" mottosuyla farkındalık kampanyası düzenlendiğini vurguladı.

İsrail tarafından işlenen bebek ve çocuk katliamları bitinceye kadar sürdürmeyi planladıkları kampanya çerçevesinde ilk etkinlik olarak Türkiye genelinde ve yurt dışında 20 Kasım Pazartesi günü saat 21.00'de ışık kapatıp açma eylemi yapacaklarını kaydeden Ankara Yardımlaşma Platformu, devam eden günlerde yine benzer faaliyetlerle bebek ve çocuk katliamlarına karşı uluslararası bir kamuoyu ve küresel direnç oluşmasını arzu ettiklerini bildirdi.

Ankara Yardımlaşma Platformu "Bir şey yap" kampanyası boyunca hazırlanan içerik ve görsel materyallerin de sosyal medyada #birşeyyap, #dosomething etiketleri kullanılarak paylaşılacağını duyurdu.

GAZZE’DE 44 GÜNDE CAN KAYBI 13 BİNE YÜKSELMİŞTİ

Gazze'de devam eden çatışmalarda yaşanan insan kayıplarına dair üzücü bir gelişme yaşandı. Gazze hükümeti, İsrail saldırılarında ölenlerin sayısının artarak 13 bine ulaştığını açıkladı.

ÇOCUK VE KADINLARIN AĞIR BİLANÇOSU

Gazze hükümetinin Basın Ofisi'nin Telegram hesabından yapılan açıklamada, saldırıların 44'üncü gününde yaşanan kayıpların detayları paylaşıldı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 5 bin 500'ü çocuk, 3 bin 500'ü kadın olmak üzere toplamda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

SAĞLIK VE BASIN ÇALIŞANLARI DA HAYATINI KAYBETTİ

Açıklamada, hayatını kaybedenler arasında 201 doktor, hemşire ve sağlık personeli ile 22 sivil savunma personeli ve 60 gazetecinin de bulunduğu ifade edildi. Bu durum, çatışmaların sadece sivilleri değil, aynı zamanda hayat kurtarmaya çalışan sağlık ve basın çalışanlarını da etkilediğini gösteriyor.

YARALI SAYISI VE KAYIPLAR

Daha önce duyurulan 30 binin üzerindeki yaralı sayısında herhangi bir güncelleme yapılmazken, bu rakamın yüzde 75'ini kadın ve çocukların oluşturduğu belirtildi. Ayrıca, çoğunlukla enkaz altında kalan veya cenazelerine ulaşılamayan 6 bin kişinin kayıp olduğu aktarıldı.

ÇATIŞMALARIN BAŞLANGICI VE GELİŞİMİ

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in "Filistinlilere ve özellikle Mescid-i Aksa'ya yönelik sürekli ihlallerine" karşılık olarak 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı başlatmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun saldırılar düzenlemişti. Bu saldırılar, büyük bir insani krize ve yüksek sivil kayıplara yol açtı.