Türkiye'den, İsrail ablukası altındaki Gazze'ye tıbbi malzeme ve ilaç taşıyan 2 askeri uçak Mısır'a uçtu.

Türkiye'nin Gazze'ye yardımları çerçevesinde, İsrail’in ablukası altındaki Gazze'ye tıbbi malzeme ve ilaç taşıyan ilk uçak Etimesgut Askeri Havaalanı'ndan saat 09.00'da teker kesti.

İnsani yardımlar çerçevesinde ikinci uçak saat 12.00'de Mısır’ın El-Ariş Havalimanı'na doğru kalkış yaparken, gün içerisinde 2 uçağın daha Mısır'ın başkenti Kahire’ye gideceği belirtildi.

Diğer taraftan, dün Gazze'ye tıbbi malzeme ve ilaç taşıyan, içinde Sağlık Bakanlığı yetkilileri dahil 20 uzman hekimin de olduğu Cumhurbaşkanlığı uçağı Esenboğa Havalimanı’ndan Mısır'a doğru hareket etmişti.

MSB: YARDIM UÇAĞIMIZ MISIR’A ULAŞTI

Milli Savunma Bakanlığı, Gazze'dekilere yönlendirilmek üzere hazırlanan, büyük bir kısmı sağlık ekipmanından oluşan yardım paketlerinin taşındığı Türk Hava Kuvvetleri uçağının Mısır'da olduğunu duyurdu.

Resmi açıklamada, Ankara Etimesgut'tan hareket eden ve 4 sorti ile bölgeye yardım malzemeleri taşıması planlanan ilk uçağın başarıyla Mısır'a ulaştığına dikkat çekildi.

SAĞLIK BAKANI KOCA: 4 UÇAK DOLUSU MALZEME GÖNDERİLDİ

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün yapılan bir diğer açıklamada, Gazze'ye destek olarak hazırlanan ve 4 uçağa yüklenen malzemelerin Mısır'a doğru yola çıktığını belirtti. Bu uçaklarda taşınan yardımların içinde; tıbbi aletler, ilaçlar, jeneratörler bulunuyor. Koca, sağlıkla ilgili ekipmanlar hakkında detaylı bilgi verdi:

"Bu yardımlar içinde, ameliyat için gerekli ekipmanlar, yoğun bakım için gerekli aletler, ultrason ve röntgen gibi görüntüleme aletleri bulunmakta. Ayrıca, Gazze'deki bebekler için kuvöz, fototerapi cihazları, bebek maması, büyük miktarda bebek bezi ve hasta bezleri gibi temel ihtiyaçlar da mevcut. Savaş nedeniyle yaralananlar için tıbbi malzemeler, ilaçlar ve travma geçiren hastalar için ortopedik malzemeler de bu yardımlar arasında. Jeneratör, Gazze'nin kritik ihtiyaçlarından biri. Bu sebeple hem mobil hem de büyük jeneratörleri bu yardım paketine ekledik."

Bakan Koca, toplanan bu sağlık malzemelerinin Mısır üzerinden kara yoluyla Gazze'ye ulaştırılacağını vurgulayarak, "Bu insani görevi milletimiz adına yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Ancak insani sorumluluklarımız bununla sınırlı değil, daha çok yapacak işimiz var." şeklinde konuştu.

DÜN 20 TÜRK UZMAN HEKİM MISIR'A ULAŞMIŞTI

Türkiye'den Gazze'ye, tıbbi malzeme ve ilaç taşıyan, içinde 20 uzman hekimin de olduğu Cumhurbaşkanlığı uçağı, dün Mısır'ın başkenti Kahire'ye teker koymuştu.

Sağlık Bakanlığından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, tıbbi malzemeleri ve ilaçları taşıyan ve aynı zamanda 20 uzman hekimin de bulunduğu Cumhurbaşkanlığına ait uçağın Ankara'dan hareket ettiği ve öğle saatlerinde Kahire'ye iniş yaptığı belirtilmişti.

Aralarında Sağlık Bakanlığı yöneticilerinin de olduğu 20 uzman hekim, Mısır Sağlık Bakanlığında bakan yardımcısı ve diğer yetkililerle görüşerek Gazze'ye yönelik sağlık yardımlarını istişare etmişti.

DAHA ÖNCE 3 YARDIM UÇAĞI GÖNDERİLİLMİŞTİ

Gazzeli siviller için, içinde Türkiye'nin insani yardımları bulunan ilk uçak Mısır’da yer alan Uluslararası Ariş Havalimanı'na 13 Ekim’de teker koymuştu. İnsani yardım getiren uçağın, Türk vatandaşlarının desteğiyle Gazze için temin edilen yardım malzemelerini taşıdığı duyurulmuştu.

Türkiye’nin, İsrail’in tam abluka uyguladığı Gazze Şeridi’ndeki Filistin sivil halkı için gönderdiği ikinci yardım uçağı da aynı gün Mısır’a ulaşmıştı. Türkiye’den yola çıkan insani yardım malzemesi yüklü ikinci uçak Mısır Uluslararası Ariş Havalimanı’na 13 Ekim’de iniş yapmıştı. Türkiye'nin yardımların, abluka altındaki Gazze’nin Mısır’a açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısı’ndan Filistin tarafına teslim edilmesi bekleniyordu.

Türkiye'nin Gazzeli siviller için insani yardımlarını taşıyan üçüncü uçak ise 14 Ekim’de Mısır Uluslararası Ariş Havalimanı'na inmişti. Milli Savunma Bakanlığı, Türk Kızılay ve AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) iş birliğiyle Ankara'dan teker kesen askeri uçakla taşınan yardım malzemelerin Gazzelilere ulaştırılması bekleniyordu.

Kaynak: AA