Gazze Şeridi'ndeki saldırılar sonucunda İsrail, 4 hastaneyi işlevsiz hale getirdi.

Gazze Sağlık Bakanlığı'nın sesi olan Eşref el-Kudra, yazdığı duyuruda, Gazze'deki sağlık tesislerine yapılan saldırıların durmadığını dile getirdi.

Bakanlığa bağlı 19 sağlık kuruluşunun hedef alındığını paylaşan Kudra, enerji sıkıntıları ve yakıt kıtlığı nedeniyle 14 sağlık merkezinin faaliyetlerine son vermek zorunda kaldığını belirtti.

El-Kudra, Cibaliya bölgesinde yer alan El-Yemen es-Said Hastanesi'nin enerji ve yakıt sıkıntısı nedeniyle sadece acil servis hizmeti sağlayabildiğini ifade ederken, "İsrail saldırıları sonucu Beyt Hanun, Ed-Durra, El-Kerame ve El-Uyun hastaneleri artık hizmet veremez durumda." dedi.

Ayrıca Kudra, İsrail'in bilinçli bir şekilde 23 ambulansı vurduğunu ve bu ambulansların artık kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Salıdırılarda 44 sağlık çalışanının hayatını yitirdiğini ve 70'inin yaralandığını ekledi.

GAZZE HASTANELERİ KAPASİTELERİN ÜZERİNDE DOLU

Eşref el-Kudra, Gazze'deki hastanelerde mevcut kapasitenin üzerinde, yüzde 150 doluluğa ulaşıldığına dikkat çekti ve hastaların koridorlarda tedavi edildiğini belirtti.

Bakanlık temsilcisi, 18 sağlık merkezinin çalışmaya devam edebilmesi için personelinin yoğun bir şekilde çalıştığını ve hastanelerdeki ilaç, medikal ekipman ve yakıt eksikliğini vurgulayarak, bu malzemelerin zamanında ulaşmaması durumunda daha çok insanın hayatını kaybedeceği konusunda uyarıda bulundu.

Son olarak, Kudra, uluslararası camiaya ve yardım organizasyonlarına, Gazze'deki hastanelere acil medikal yardım sağlanması için çağrıda bulundu.

İSRAİL’İN SALDIRILARI SÜRÜYOR

Hamas'ın silahlı birimi olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de "Aksa Tufanı" operasyonuyla İsrail'e saldırıya başlamıştı.

Bu saldırılarla eş zamanlı olarak Gazze'den İsrail'e roket yağmuru yaşandı. Filistinli gruplar Gazze-İsrail sınır kapısını ele geçirerek İsrail'e sızdı. Bunun üzerine İsrail, Gazze'ye hava saldırılarıyla karşılık verdi.

Saldırılar neticesinde 306’sı asker 1.400 İsraillinin yaşamını yitirdiği, 3.968 İsraillinin de yaralandığı belirtildi. Ölen İsrail askerlerinden bazılarının da Lübnan’daki Hizbullah’ın saldırıları sonucu olduğu kaydedildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sonucu Gazze'de 3.500 kişinin yaşamını yitirdiğini, 12.000'den fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

Batı Şeria'da, İsrail askerleri ve yerleşimcilerin eylemleri nedeniyle 69 Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi.

En son raporlara göre, 17 Ekim'de İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği saldırı sonucunda 471 kişi yaşamını yitirdi, 342 kişi yaralandı; bu yaralılardan 28'inin durumu ciddi olarak rapor edildi.

Kaynak: AA