Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, 7 Ekim’den bu tarafa işgalci İsrail’in saldırılarında can kaybının son 24 saatte 219 yükseldiğini ve toplam can kaybının 8525’e ulaştığını bildirdi. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in katlettiği insanlardan 3542’sinin bebek ve çocuk olduğunu, 2187’sinin ise kadın olduğunu vurguladı.

GAZZE'DE ACI BİLANÇO: CAN KAYIPLARI VE YARALILAR

Gazze Sağlık Bakanlığı'nın Sözcüsü Eşref el-Kudra, bölgenin acı bilançosunu Şifa Hastanesi'nden aktardı.

Son bir gün içinde İsrail tarafından yapılan hava saldırıları sonucunda 219 kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Kudra, 7 Ekim tarihinden itibaren bu saldırılarda hayatını kaybedenlerin toplamda 8 bin 525 kişi olduğuna dikkat çekti. Bu sayının 3 bin 542'sini çocuklar, 2 bin 187'sini ise kadınlar oluşturuyor. Ayrıca, 21 bin 643 kişi yaralandı.

Kudra, Sağlık Bakanlığı'na enkaz altında 1100 çocuk dahil yaklaşık 2 bin kayıp ihbarı ulaştığını ifade etti.

İsrail'in, 57 sağlık tesisi hedef aldığına ve bu saldırılar sonucunda 15 hastane ile 32 sağlık merkezinin işlevsiz hale geldiğine değinen Kudra, 130 sağlık çalışanının da yaşamını yitirdiğini belirtti. Bu saldırılar neticesinde 25 ambulansın da kullanılamaz hale geldiğini ekledi.

KRİZİN EŞİĞİNDEKİ HASTANELER

Eşref el-Kudra, İsrail'in Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini defalarca bombaladığını, bu durumun yaralılar, hastalar, sağlık personeli ve bölgedeki siviller için büyük bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Gazze'deki Şifa ve Endonezya hastanelerinin ana jeneratörlerinin çalışmamak üzere olduğuna dikkat çeken Kudra, "Yarın gün sonunda jeneratörlerin durması an meselesi." uyarısında bulundu ve uluslararası topluluğa, sağlık hizmetlerine yakıt, ilaç ve medikal malzeme temini için acil müdahalede bulunmaları çağrısında bulundu.

GAZZE’DE DURUM: BİNLERCE ÖLÜ VE YARALI

Gazze Şeridi'nde tırmanan şiddet dalgası, 7 Ekim'den bu yana İsrail ve Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları arasında sürüyor. İsrail'in Mescid-i Aksa ve diğer kutsal mekanlara yönelik ihlallerine tepki olarak başlatılan saldırılara, İsrail ordusu Gazze'ye yoğun hava bombardımanıyla karşılık verdi.

İSRAİLLİ KAYIPLAR

İsrail makamları, Gazze'den gelen saldırılarda toplam 1400'den fazla İsraillinin hayatını kaybettiğini ve 5.132 kişinin yaralandığını belirtti. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, 240 İsraillinin el-Kassam Tugayları'nın esiri olduğunu açıkladı.

FİLİSTİNLİ KAYIPLAR ÇOK YÜKSEK

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sonucu 8.306 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 21.048 kişinin yaralandığını duyurdu. Ölenlerin 3.457'sinin çocuk, 2.136'sının kadın olduğu belirtildi. Ayrıca, İsrail güçlerinin Batı Şeria'daki saldırılarında 124 Filistinli öldü ve yaklaşık 2.000 kişi yaralandı.

GAZETECİLER DE HEDEFTE

İsrail'in bombardımanı sırasında Gazze'de 35, Lübnan'da ise 1 gazeteci yaşamını yitirdi.

İLETİŞİM AĞLARI ÇÖKÜYOR

Gazze'deki yoğun bombardımanlar, iletişim hizmetlerini olumsuz etkiledi. Sabit hat, cep telefonu ve internet hizmetleri neredeyse durdu.

İSRAL ORDUSUNDAN YENİ HAMLELER

İsrail ordusu, 26 Ekim'de kara harekatını genişletirken hava saldırılarına da ağırlık verdi. Gazze'nin en büyük sağlık kuruluşu olan Şifa Hastanesi de hedef alındı.

HİZBULLAH İLE ÇATIŞMALAR

Ayrıca, İsrail ordusu ile Hizbullah arasındaki çatışmalar da devam ediyor. 8 Ekim'den bu yana gerçekleşen çatışmalarda 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Kaynak: AA