Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında hayatını kaybeden Filistinli sivil sayısının son 24 saatte 704 artarak 5791'e ulaştığını duyurdu.

Dün; sağlık görevlilerinin yaralılara yetişemediği, yakıt, elektrik, su, ilaç ve tıbbi malzeme eksikliğinin had safhada olduğu ve 24 saatlik yakıtlarının kaldığını bildiren Filistin Sağlık Bakanlığı, ölü sayısını açıklarken Gazze'deki hastanelerde sağlık sisteminin tamamen çöktüğü bilgisini de verdi.

GAZZE'DE ACI BİLANÇO: 5 BİN 791 ÖLÜ

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının son bilgilere göre 5 bin 791 olduğu, bu sayının 2.360'ının çocuk, 1.292'sinin ise kadın olduğu belirtildi.

HASTANELERDE ALARM SEVİYESİ

Gazze'de sağlık durumu da alarm veriyor. Son yapılan açıklamalar, Gazze'deki hastane ve sağlık kuruluşlarının ağır yük altında olduğunu ve sağlık sisteminin artık işlevini yitirdiğini gösteriyor.

BOMBALI SALDIRI HABERLERİ

İsrail'in hedef aldığı bölgeler arasında Gazze'deki Vefa Hastanesi civarı ve Nuseyrat Mülteci Kampı'ndaki bir çarşı da yer alıyor. Gazze İçişleri Bakanlığı, bu bölgelerde gerçekleştirilen saldırılarda onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ve birçok yaralının olduğunu duyurdu.

GAZZE’DE İSRAİL ŞİDDETİ

7 Ekim'de başlayan olaylarla beraber Gazze'de İsrail saldırıları sonucunda ölen Filistinli sayısı 4 bin 700'ü aştı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e geniş kapsamlı bir saldırı başlattı. Bu saldırıda Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı ve sınır bölgelerine baskın düzenlendi.

İsrail ordusu, bu baskına karşılık olarak Gazze'ye geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den gelen saldırılar sonucunda 308’i İsrail askeri olmak üzere 1405 İsrailli hayatını kaybetti, 5 bin 132 İsrailli yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'ye yönelik bu saldırılarda özellikle 2 bin 55'i çocuk ve 1119’u kadın olmak üzere toplamda 5 bin 791 kişinin öldüğünü bildirdi. Bu olayların yanı sıra Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve yerleşimcilerin saldırıları sonucunda 90 Filistinli hayatını kaybetti. Ayrıca, Gazze saldırıları sırasında 18 gazeteci de yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında son zamanlarda da çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalarda 24 Hizbullah üyesi, bir gazeteci ve 3 sivil hayatını kaybetmişti. Lübnan'dan gelen saldırılarda ise 3 İsrail askeri ve bir sivil öldü.