İsrail’in tam abluka uyguladığı Gazze'deki İsrail saldırılarının ardından bölge halkı, çocuklarının yaralandığında ya da hayatını kaybettiğinde tanınmaları için avuç içlerine isimlerini yazma yöntemine başvuruyor.

İsrail'in 17 Ekim'de Gazze'de bulunan El-Ehli Bapsit hastanesine gerçekleştirdiği hücumda, çok sayıda insan yaşamını yitirirken, birçok yaralı da oldu. Ancak, saldırı sonucu vefat edenlerin bazılarının kimliği belirlenemedi.

Bu gelişmeyle birlikte Gazze halkının endişesi daha da arttı. Özellikle çocuklarının bir saldırı sonucu teşhis edilememesi ihtimalinden duydukları korku giderek arttı.

Evlerini terk ederek Gazze'nin en geniş hastane komplekslerinden biri olan Şifa Tıp Merkezi'ne sığınan aileler, bu korkularına pratik bir çözüm getirdiler: Çocuklarının eline isimlerini yazarak, olası bir saldırıda tanınmalarını sağlamak.

Ahmed Ebu es-Seba (35), Şifa Tıp Kompleksi'nde kaldığı sırada, kendi avuç içine ve ailesinin avuç içine isimlerini yazdı. Ebu es-Seba, AA'ya yaptığı açıklamada, "İsrail'in bombalama tehlikesine karşı, cesetlerin tanınabilir olması adına bu önlemi alıyoruz." ifadesini kullandı.

Ebu Seba, saldırılarda tanınmayan pek çok insanın, özellikle çocukların yaşamını yitirdiğini belirterek, "İsrail, hedef gözetmeksizin her yeri bombalıyor." şeklinde konuştu.

​​​​​​​

İSRAİL’İN SALDIRILARI SÜRÜYOR

Hamas'ın silahlı birimi olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de "Aksa Tufanı" operasyonuyla İsrail'e saldırıya başlamıştı.

Bu saldırılarla eş zamanlı olarak Gazze'den İsrail'e roket yağmuru yaşandı. Filistinli gruplar Gazze-İsrail sınır kapısını ele geçirerek İsrail'e sızdı. Bunun üzerine İsrail, Gazze'ye hava saldırılarıyla karşılık verdi.

Saldırılar neticesinde 306’sı asker 1.400 İsraillinin yaşamını yitirdiği, 3.968 İsraillinin de yaralandığı belirtildi. Ölen İsrail askerlerinden bazılarının da Lübnan’daki Hizbullah’ın saldırıları sonucu olduğu kaydedildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sonucu Gazze'de 3.500 kişinin yaşamını yitirdiğini, 12.000'den fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

Batı Şeria'da, İsrail askerleri ve yerleşimcilerin eylemleri nedeniyle 69 Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi.

En son raporlara göre, 17 Ekim'de İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği saldırı sonucunda 471 kişi yaşamını yitirdi, 342 kişi yaralandı; bu yaralılardan 28'inin durumu ciddi olarak rapor edildi.

Kaynak: AA