Günlerdir İsrail ablukası altında olan Gazze'ye son yılların en korkunç ve en kanlı saldırısı düzenlendi. İsrail Gazze'de sivillerin sığındığı el-Ehli Baptist Hastanesi'ni bombalaladı. Dehşete düşüren saldırıda aralarında çok sayıda çocuğun da olduğu 500 sivil hayatını kaybetti.

'EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ VAHŞET'

Saldırı sonrası İsrail'e dünyadan tepki yağarken, Cumhurbakanı Erdoğan ise saldırıyıs 'Eşi benzeri görülmemiş vahşet!' olarak tanımladı.

Uluslararası hukuku hiçe sayan ve Gazze'de işlediği insanlık suçlarına bir yenisini daha ekleyen İsrail ise saldırıyı reddetti.

İsrail ordusu, saldırıyı Filistin İslami Cihat Örgütü'nün yaptığını iddia etti. 

FİLİSTİN 'YAS'TA

Saldırı sonrası Filistin'de 3 günlük yas ilan edilirken, camilerden intifada çağrıları yapıldı. 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas  "Yeni bir Nekbe'yi asla kabul etmeyeceğiz" diyerek uluslarası topluma 'sivillerin ve çocukların korunması için' çağrıda bulundu. 

gazze_el_Ehli_Baptist_Hastanesi_saldiri_2

PARÇALANMIŞ CESETLER, KAN, GÖZYAŞI...

Öte yandan El Ehli Hastanesi'nden gelen görüntülerde hastane koridorlarındaki yangın, parçalanmış camlar ve etrafa saçılmış ceset parçaları vahşetin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Doktorlar, hastaları hayatta tutmak için mücadele verirken yüzlerce masum sivil, kanlı saldırının hedefi oldu.

'İNSANLARIN BOMBALARLA UYARILDIĞI TEK YER GAZZE'

Cenazelerin arasında basın toplantısı düzenleyen Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Ebu er-Riş, saldırının, İsrail'in El-Ehli hastanesine yönelik ilk saldırısı olmadığını söyledi.

"Dünyada insanların bombalarla uyarıldığı tek yer Gazze Şeridi'dir" diyen Ebu er-Riş, İsrail'in hastaneleri hedef aldığına ve buna karşı önlem alınmadığına dikkati çekti.

Ebu er-Riş, İsrail’in sivilleri hedef almasının durdurulması için dünya ülkelerine çağrıda bulundu.

Basın toplantısına ilişkin görüntüde, sağlık personelinin üstü kapalı cesetlerin arasında durduğu, yerde oturan iki kişinin kucaklarında ise bir bebek ve bir kız çocuğuna ait cesetler bulunduğu görülüyor.

gazze-hastane-saldiri-AA2

'AİLELER ÇOCUKLARINI TANIYAMADI'

Saldırı sonrası hastanede görevli doktorlar,  tanık oldukları vahşeti şu sözlerle anlattılar:

"Hayatımda görmediğim görüntüleri gördüm, aileleri tarafından tanınamayan cansız çocuk bedenleri, cesetleri parçalanmış bebekleri gördüm. Bugün sınır kapıları kapatıldı, hastaların başka hastanelere gönderilmesi engellendi, ihtiyaç duyulan yerlere sağlık ekipleri engellendi, gidemedi. Elektrikler kesildi, yakıtın hastanelere ulaştırılmasını engellediler. Ambulansları ve sağlık ekiplerini vurdular, yolları vurdular, şimdi de güvenlidir diye hastaneye sığınan sivilleri vurdular. Siviller söz konusu hastanenin dini kutsallığını düşünerek sığınmışlardı" 

'BU KATLİMA, SOYKIRIM'

Bir başka doktor da şu sözlerle feryat etti:

"Bu tam anlamıyla bir soykırım! Arkamdaki tüm bu bedenler, tüm bu kayıplar, güvenli bir yer bulmaya çalışıyordu. El Ahli Arap Hastanesi, Gazze'deki tek Hristiyan hastanesi. Güvenli bir yer bulmaya çalıştılar, sığınacak bir yer bulmaya çalıştılar ve barbarca bir saldırının hedefi oldular. Tüm bu kayıplar, hastaneye vücutlarının bazı parçalarını kaybetmiş, ampute edilmiş olarak geldiler. Bugün çok kayıp verdik. Bu katliam, bu tam anlamıyla bir soykırım. Uluslararası hukuka göre, eğer uluslararası hukukun ne olduğunu biliyorsanız..."