Gazze'deki İçişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne gerçekleştirdiği yoğun bombardıman sonucu enkaz altında kalan 1000'den fazla kişi sebebiyle çevresel bir kriz uyarısında bulundu.

Resmi bir bildiriyle kamuoyuna duyurulan bu uyarıda, "İsrail'in Gazze'ye yönelik süregelen acımasız harekâtlarının onuncu gününde, yıkılan yapıların altında kalan 1000'den fazla vatandaşımızın bedeni sebebiyle hem insani hem de ekolojik bir krizle karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyoruz." denildi.

Yapılan açıklamada, enkaz altında kalanların sayısının Sağlık Bakanlığı'nın belirttiği ölü sayısını ciddi anlamda yükselteceği ve bu durumun çevresel bir krizin yanı sıra bulaşıcı hastalıkların yayılmasına da zemin hazırlayabileceği ifade edildi.

Öte yandan, Filistin Sivil Savunma Müdürlüğü de İsrail'in Gazze'ye yönelik şiddetli bombardımanı sonrasında 1000'den fazla bireyin enkaz altında olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas'ın silahlı birimi olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e yönelik "Aksa Tufanı" isimli geniş çaplı bir saldırı başlattı.

Gazze'den İsrail'e doğru sayısız roket fırlatıldı. Filistinli Kassam Tugayları mensupları, Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Geçiş Noktası'na ani bir baskın yaparak kontrolü ele aldı.

Kassam Tugayları, kontrolü ele aldıktan sonra İsrail'in iç bölgelerine sızdı. İsrail ordusu da karşılık olarak Gazze'ye çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Gazze'den yapılan bu saldırılar sonucunda 1300 İsrailli hayatını kaybetti, 3436'sı yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in hava saldırıları sonucunda Gazze'de 2750 kişinin yaşamını yitirdiğini, 9700 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in işgali altında bulunan Batı Şeria'da, İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimcilerin eylemleri sonucu 58 Filistinli hayatını kaybetti, yaklaşık 1250 kişi yaralandı.

İsrail'in bu saldırıları sırasında Gazze'de 9, Lübnan'da ise bir gazeteci hayatını kaybetti.

Lübnan'ın güney sınırında, 8 Ekim'den itibaren Hizbullah ile İsrail ordusu arasında yaşanan çatışmalarda ise 3 sivil, 4 Hizbullah militanı ve 2 Filistin İslami Cihad Hareketi mensubu yaşamını yitirdi. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrail askeri öldü.

Kaynak: AA