Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, işgalci İsrail'in tam abluka uyguladığı ve İsrail ordusunun kuşatma altına aldığı Gazze’ye yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 166 yükseldi ve toplam 9227 oldu. Gazze Sağlık Bakanlığı, yaşamını yitirenlerden 3826'sının bebek ve çocuk, 2405'inin ise kadın olduğunu duyurdu.

Gazze'de bulunan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, bölgedeki son sağlık ve can kaybı rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. Şifa Hastanesi'nde gerçekleştirilen basın açıklamasında Kudra, İsrail'in saldırılarının son bilançosunu sundu.

SON 24 SAATTE ARTAN CAN KAYBI

Sözcü Kudra, son 24 saat içinde meydana gelen saldırılarda 166 Filistinli'nin daha yaşamını yitirdiğini ifade etti. İsrail'in başlattığı operasyonlarda hayatını kaybeden Filistinli sayısının toplamda 9 bin 227'ye ulaştığını, bu rakamın içerisinde 3 bin 826 çocuk ve 2 bin 405 kadının bulunduğunu bildirdi. Yaralı sayısının ise en az 23 bin 516 olduğuna dikkat çekti.

YIKILAN YAPILARDAN ACI HABERLER

Kudra, İsrail'in bombardımanı sonucunda yıkılan yapılarda hâlâ insanların bulunduğunu, bu durumla ilgili olarak da 1200 çocuk ve 2 bin 100 kişi hakkında kayıp ihbarı alındığını aktardı.

SAĞLIK SİSTEMİNE YÖNELİK SALDIRILAR

Sözcü, İsrail'in sağlık altyapısına yönelik saldırılarının devam ettiğini vurgulayarak, bugüne kadar 136 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini, 25 ambulansın kullanılamaz hale geldiğini açıkladı.

İsrail saldırılarının 102 sağlık kuruluşunu hedef aldığını, 16 hastane ve 32 sağlık merkezinin hizmet veremez durumda olduğunu dile getirdi.

TEDAVİ İÇİN YOL ENGELİ VE YAKIT SORUNU

Gazze'nin kuzey ve güneyi arasındaki yolun kapatılmasının, yaralıların Mısır'a tedavi için geçişine engel olduğunu söyleyen Kudra, bu durumun İsrail tarafından sağlandığını belirtti.

Yakıt sıkıntısının hastanelerin çalışma koşullarını olumsuz etkilediğini ifade eden Kudra, Şifa Hastanesi'nde ikincil jeneratörlerin çalıştırıldığını, sadece hayati bölümlerin açık tutulduğunu bildirdi.

Hastane içerisinde destek ünitelerine günde sadece 4 saat elektrik sağlanabildiğini, bu durumun hastaların takibini ve tıbbi müdahaleleri güçleştirdiğini vurguladı.

ULUSLARARASI YARDIM ÇAĞRISI

Acil durumun ciddiyetini vurgulayan Kudra, uluslararası topluluğa, yaşanan insani felaketin önlenmesi için acil yardım çağrısında bulundu.

Ayrıca, Gazze Şeridi'ndeki tek kanser tedavi merkezi olan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi'nin durumuna dikkat çekerek, burada tedavi gören yaklaşık 10 bin kanser hastasının yardıma ihtiyacı olduğunu ve hastanenin faaliyet durdurmasının ardından 4 kanser hastasının vefat ettiğini paylaştı.

Kudra, son olarak sağlık hizmetlerinin devamlılığı için acil olarak yakıt, tıbbi yardım ve sağlık personeli ihtiyacına işaret etti ve uluslararası camiaya bu konuda destek olunması çağrısında bulundu.

GAZZE'YE YÖNELİK SALDIRILAR VE KAYIPLAR

İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın, İsrail'in Filistin halkına ve özellikle Mescid-i Aksa gibi kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallerine karşı 7 Ekim sabahı geniş çaplı bir karşılık verdiği belirtiliyor. İsrail ordusunun ise karşı hamle olarak Gazze Şeridi'ne yoğun hava saldırıları düzenlediği kaydediliyor.

İsrail tarafından yapılan açıklamalara göre Gazze'den düzenlenen saldırılarda 315'i asker olmak üzere 1400'den fazla İsrailli hayatını kaybetti, 5132 kişi yaralandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığının verdiği bilgilere göre ise İsrail'in Gazze saldırılarında 3826'sı bebek ve çocuk, 2405'i kadın olmak üzere toplam 9227 Filistinli öldürüldü, en az 32000 kişi yaralanmış durumda.

Ayrıca, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin 138 Filistinliyi öldürdüğü belirtiliyor.

SAĞLIK TESİSLERİNE SALDIRILAR

Gazze'de, birçok yaralı ve sivilin tedavi gördüğü başlıca sağlık kuruluşlarından Şifa Hastanesi İsrail ordusu tarafından hedef gösterilirken, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri saldırıya uğradı. Filistin Kızılayı'na ait Kudüs ve Endonezya hastaneleri ise çevrelerinin bombalanması sonucu tahliye edilmek zorunda kaldı.

Son olarak, 8 Ekim'den itibaren İsrail ordusu ile Hizbullah arasındaki çatışmalarda 52 Hizbullah üyesi ile 4 İsrail askerinin hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: AA