Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, işgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda son 24 saatte 301 kişinin hayatını kaybetmesiyle 7 Ekim’den bu tarafa toplam can kaybının 8306’ya yükseldiği bildirildi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, ölenlerden 3457’sinin bebek ve çocuk, 2236’sının ise -yaşlı kadınlar ve kız çocukları hariç- “kadın” olduğu kaydedildi.

Gazze Sağlık Bakanlığı'ndan Eşref el-Kudra, İsrail'in Gazze'ye yönelik sürdürdüğü saldırılar hakkında son durumu paylaştı.

Eşref el-Kudra, İsrail'in 7 Ekim tarihinden itibaren Gazze'ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda, 8 bin 306 kişinin yaşamını yitirdiğini, bu sayının 3 bin 457'sini çocuklar, 2 bin 136'sını ise kadınların oluşturduğunu aktardı. Ayrıca, bu saldırılar sonucu yaralı sayısının 21 bin 48'e çıktığını belirtti.

Kudra, ayrıca İsrail'in düzenlediği saldırılar neticesinde 25 hastanenin faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını ve 25 adet ambulansın da doğrudan saldırıya uğradığını ifade etti. İsrail'in, hasta ve yaralılara yardım etme amacıyla hareket eden ambulansları bilinçli bir şekilde hedef aldığına dikkat çeken Kudra, bu saldırıların acil yardım faaliyetlerini olumsuz etkilediğini ve hareket kabiliyetini sınırladığını dile getirdi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, erkek ya da kız olup olmadığına bakılmaksızın bebek ve çocukları “çocuk ölü sayısı”, yine erkek ya da kadın olduğuna bakılmaksızın tüm yaşlıları “yaşlı ölü sayısı” olarak kayıtlara geçiriyor. Bu nedenle açıklanan can kayıplarından kadın sayısı, olduğundan daha düşük görünüyor.

İSRAİL, FİLİSTİN FONLARINI DONDURDU

İsrail'in Gazze'ye yönelik artan saldırılarına paralel olarak, Filistin yönetimine karşı maddi önlemler alma kararı alındığı bildirildi. İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Filistin yönetiminin Hamas'a maddi destek sağladığı gerekçesiyle fonlarının dondurulması emrini verdi. Ayrıca Smotrich, İsrail Kabinesi'ne yaptığı çağrıda, Filistin yönetimine yapılan fon transferlerinin politikasının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. İsrail Maliye Bakanı, Başbakan Binyamin Netanyahu'ya yazdığı mektupta, "Bu ay Filistin yönetimine yapılacak ödemeleri durdurma kararımı sizinle paylaşmak istiyorum" ifadesini kullandı.

GAZZE'DEKİ ÇATIŞMALARIN SON BİLANÇOSU

7 Ekim'de, Hamas'a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrail'e yönelik geniş çaplı saldırıları sonrasında, İsrail de Gazze'ye 18.000 ton toplam ağırlığında bomba kullanarak karşılık verdi.

İsrail yetkilileri, Gazze'den yapılan saldırılarda 1.400 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı. Gazze'deki sağlık yetkilileri ise, İsrail'in hava saldırılarında 8.306 kişinin öldüğünü, bu ölümlerin 3.457'sinin çocuk, 2.236'sının kadın olduğunu belirtti. Yaralı sayısının ise 20.242 olduğu ifade edildi.

İsrail'in Batı Şeria'daki operasyonlarında ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 116 Filistinli hayatını kaybetti, 1.900'den fazla kişi yaralandı.

Ayrıca, Gazze ve Lübnan'daki çatışmalarda toplamda 35 gazeteci yaşamını yitirdi.

Gazze'de iletişim altyapısı, İsrail'in sürekli bombardımanları sebebiyle ciddi hasar gördü. Cep telefonu, sabit hat ve internet hizmetleri neredeyse tamamen durdu.

26 Ekim'de İsrail ordusu, Gazze'ye karadan yapılan saldırıları yoğunlaştırdı ve hava saldırılarına da hız kattı. Gazze'deki en büyük sağlık merkezi olan Şifa Hastanesi, İsrail ordusu tarafından bombalandı.

Kaynak: AA-İHA