Annesinin adını kitaplarla yaşatıyor: Eğitim gönüllüsü Kader Aksu adına kütüphane açıldı!

Eğitim gönüllüsü Kader Aksu adına, memleketi Malatya'daki Pütürge Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde yapılan kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi. Henüz kitapların yerleştirilmediği kütüphane için kitap bağış kampanyası düzenlenirken bin kitap bağışı yapan iş insanı Erdal Gökhan, Pütürge Kaymakamı Özgü Özen ve çok sayıda isim destekte bulundu. Annesi Kader Aksu'nun adını kitaplarla yaşatacağından mutluluk duyduğunu dile getiren Begüm Celayir, "Hiçbir kitap ayrımı yapmadan her türlü kitap desteğine açığız. Tüm gönüllülerden kitap bağışı yapmalarını rica ediyoruz" dedi. Ekran Haber özel...

Genel 25.11.2022, 21:30 25.11.2022, 23:15
Annesinin adını kitaplarla yaşatıyor: Eğitim gönüllüsü Kader Aksu adına kütüphane açıldı!

Malatya'da Pütürge Çok Amaçlı Lisesi'nde eğitime gönül veren Kader Aksu adına yapılan kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Pütürge Kaymakamı Özgü Özen, Pütürge Belediye Başkan Vekili Mehmet Nuri Aslan, Pütürge İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Oğuz, İlçe Müftülüğü, İlçe Halk Eğitim Müdürü, Pütürge Çok Programlı Anadolu Lisesi Okul Müdürü Suat Bitirmiş, çok sayıda öğrenci ve öğretmenler katıldı.

VATANDAŞ VE YAYINEVLERİNDEN YOĞUN İLGİ

Okuma alışkanlığı kazandırmak, farkındalık oluşturmak ve topluma entegrasyonlarını sağlamak amacıyla düzenlenen 'Bir kitap bin umut' kampanyasına vatandaşlar ve yayınevleri de yoğun ilgi gösterdi.

İŞ İNSANI ERDAL GÖKHAN'DAN EĞİTİME TAM DESTEK

Ayrıca, İnsanlık Dergisi Ödül töreninde Yılın Eğitim Gönüllüsü ödülünü alan ve annesi Müyesser Gökhan adına kütüphaneler zinciri oluşturan, iş insanı Erdal Gökhan da kampanyaya destek veren isimler arasındaydı. Gökhan, annesinin izinden gittiğini ve eğitimde fırsat eşitliği oluşturmak adına ihtiyaç sahibi öğrenciler için çeşitli projelerde de yer alacağını belirterek Pütürge Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne bin adet kitap bağışı yaptığını söyledi. Tüm kitap severlere ve eğitim gönüllülerine çağrıda bulunan Erdal Gökhan, Begüm Celayir'e başlatmış olduğu kampanyadan dolayı teşekkürlerini iletti.

ANNESİ KADER AKSU'NUN ADINI YAŞATIYOR!

Memleketi Pütürge'deki Çok Amaçlı Program Lisesi'nde kütüphane açan Begüm Celayir, "Bugün hem hüzünlü hem de çok mutluyum. Annem Kader Aksu'nun, eğitime, bilgiye, öğrenmeye verdiği değeri yaşatabilmek ve öğrencilerin daha çok kitaba ulaşabilmesini sağlamak adına böyle bir projeye imza attık. Kütüphaneyi ilk planladığımızda bütçem yeterli değildi ama okul müdürü Suat Bitirmiş beyin desteğiyle en uygun ve kaliteli şekilde tamamladık. Hiç bir kitap ayrımı yapmadan her türlü kitap desteğine açığız. Tüm gönüllülerden Pütürge Çok Amaçlı Program Lisesi'ne kitap bağışı yapmalarını rica ediyoruz" diye konuştu.

KADER AKSU KİMDİR?

Kader Aksu, 1960 yılında Malatya ilinin Pütürge ilçesine bağlı Gözlüce köyünde dört çocuklu bir ailenin en küçük kızı olarak dünyaya geldi. İlkokul öğrenimini İstanbul Kadırga İlköğretim Okulu'nda tamamladı. İlkokulu bitirdikten sonra geçimini sağlamak ve ailesine destek olmak için çalışmaya başlayan Kader Aksu 42 yıllık çalışma hayatını, kitaplarla iç içe ve farklı yayın evlerinde çalışarak geçirdi.

Bir kız çocuğu annesi olan Kader Aksu'nun en büyük hayali kızının okuması ve iyi bir meslek sahibi olmasıydı. Dönemin zorluklarına rağmen kitap satarak kızını okutmayı başaran anne, kendi imkansızlıklarından dolayı gerçekleştiremediği hayallerini kızını okutarak gerçekleştirmeye çalıştı. Hayata dört elle tutunan Aksu'nun yaşamı, 2020 yılı Kasım ayında kanser tedavisi gördüğü hastanede Covid ile son buldu.

banner2
Yorumlar (0)