Araç alacaklar dikkat! Hangi araç ne kadar ucuzladı!

ÖTV matrah güncellemesi konusunda sektör bir süredir alınacak olan kararı bekliyordu. Kararın Aralık ayından itibaren yürürlüğe girmesi beklenirken ÖTV matrah güncellemesi ile ilgili düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni güncelleme hakkında konuşan Otomobil Bayi Sahibi Serkan Sucu, ''Eğer arabaların matrahlarını 2,7 kat arttırsalardı, sektördeki bütün otomobiller etkilenecekti ama yüzde 45 arttırdıkları için sadece 5-6 tane model etkilendi'' dedi.

GENEL 25.11.2022, 16:05
Araç alacaklar dikkat! Hangi araç ne kadar ucuzladı!

ÖTV matrah güncellemesi detayları netleşti. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararın yayımlanmasının ardından sıfır otomobil almayı düşünen vatandaşlar hangi araç ne kadar ucuzladı, fiyatı ne kadar düştü gibi sorulara yanıt aramaya başladı.

ÖTV MATRAH GÜNCELLEMESİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

ÖTV MATRAH GÜNCELLEMESİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI! 

Kararla, motor silindir hacmi bin 600 metreküp altındaki araçlarda matrah alt limiti 120 bin liradan 184 bin liraya, matrah üst limiti ise 200 bin liradan 280 bin liraya yükseltildi. Yüzde 45 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 120 bin liradan 184 bin liraya, yüzde 50 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 150 bin liradan 220 bin liraya, yüzde 60 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 175 bin liradan 250 bin liraya, yüzde 70 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 200 bin liradan 280 bin liraya çıkarıldı.

Araba alacaklar dikkat! 100 bin lira ucuzlayacak denmişti! Gerçek ortaya  çıktı... - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans HaberDÜZENLENEMEDEN ETKİLENEN ARAÇLARI BULMAK ZOR

Yeni güncelleme hakkında konuşan Otomobil Bayi Sahibi Serkan Sucu, ‘’Matrah yükseltmesini bekliyorduk ama öyle olmadı. Bin liranın altındaki arabalar indirimden yararlanıyor. Eğer arabaların matrahlarını 2,7 kat arttırsalardı sektördeki bütün otomobiller etkilenecekti ama yüzde 45 arttırdıkları için sadece 5-6 tane model etkilendi. Bizim markamızda sadece 1 araba uyuyor o da bin lira ucuzladı. Değişik markalarda bu rakamlar biraz daha fazla. Özellikle düz vitesli arabalarda indirimler var. İkinci el araç fiyatları bu hafta içerisinde netleşecektir. Bin  civarında indirim olabileceğini düşünüyoruz’’ dedi.

banner2
Yorumlar (0)