Araç sahipleri dikkat: Trafik canavarlarına uzmanından uyarı!

Trafik sigortasında 'ceza ve ödül' sistemi geliyor. Artık kazaya karışan ve sık sık trafik cezası yiyen sürücülerin primi 3 katına çıkacak. Kazasız, cezasız sürücüler ise yüzde 50 indirim kazanacak. Yeni gelecek olan sistemi değerlendiren Sigorta Uzmanı Turusan Bağcı, yıl içerisinde çok dikkatli olunması gerektiğine vurgu yaparak, çok cezası olan ve kaza yapan sürücüleri rehabilitasyon sürecinin beklediğini belirtti. Ekran Haber özel...

Genel 18.11.2022, 13:20 19.11.2022, 11:27
Araç sahipleri dikkat: Trafik canavarlarına uzmanından uyarı!

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) 25 milyon araç sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortası için kısa ve orta vadede uygulanacak yeni yol haritasını açıkladı. SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu'nun düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgiye göre fiyat kademelerine iki basamak daha eklendi. 'Çok riskli sürücüler'e yüzde 200 zam yapılacak. 'Çok iyi sürücüler' ise yüzde 50 indirim alacak. Düzenlemenin ocak ya da şubat ayında başlaması bekleniyor. Halen trafik sigortası indirimleri ya da zamları 7 kategoride belirleniyor.

KÖTÜ SÜRÜCÜYE SIFIR

Artık dinamik basamak yöntemini uygulayacaklarını anlatan Eroğlu, 'Trafikte bütün ezberlerimizi bozan yol haritasını açıklıyoruz. Mevcut 7 basamaklı sistem sorunları çözmüyor. Bu yüzden çok riskli sürücüler için 0, çok iyi sürücüler için 8 basamağı getiriyoruz. 5 yıl kaza yapmayan sürücüler 8'inci basamağa alınarak yüzde 50 indirim sağlanacak. Sıfırıncı basamakta bulunanlara yüzde 200 zamlı tarife uygulanacak. Her basmağı kendi içinde değerlendireceğiz. Bunu yaparken eğer trafik sigortasını yapmayan sigorta şirketine de ciddi yaptırımlar getireceğiz' diye konuştu.

Duble trafik cezası - İş-Yaşam Haberleri

Yeni düzenlemeyi değerlendiren Sigorta Uzmanı Turusan Bağcı, yıl içerisinde çok dikkatli olunması gerektiğine vurgu yaparak durumun inceliklerini anlattı.

''ÇOK CEZA YİYENLERİ REHABİLATASYON SÜRECİ BEKLİYOR''

Ehliyet ve ruhsat cezaları da artık trafik sigortası primine etki edecek. Yılda 3 taneden fazla kaza yapan sürücülere yüzde 200 fazla uygulanıyor. İyi sürücüye de yüzde 50 indirime gidilmiş oldu. Diyelim ki trafik sigortası için 4 bin lira ödüyorsunuz. Eğer yıl boyunca sık sık trafik cezası yerseniz ve kazaya karışırsanız ödediğiniz bu prim 3 katına çıkabilir. Sadece trafik sigortası primi artmayacak, çok ceza yiyen çok kaza yapan sürücüleri bir rehabilitasyon süreci de bekliyor.

Araç sahipleri dikkat yeni dönem dün başladı! | Ödemiş Kent Gazetesi

Dikkatli araç kullandığını söyleyen bir vatandaş, ‘’Ben bu uygulamanın gelmesini destekliyorum, herkes dikkatli kullansın arabayı. Yüzde 100 indirim bile kapabilirim. Dikkatsiz sürücüler için olumsuz bir durum ama kazaların önlenmesi açısından güzel’’ dedi. Sık sık ceza yediğini belirten bir başka vatandaş ise, ‘’ Benim indirim almam mümkün değil. Çünkü yıl içerisinde en az 10 cezam ve kazalarım oluyor’’ şeklinde konuştu.

banner2
Yorumlar (0)