Artık flört etmek de cep yakıyor!

Son 24 yılın en yüksek enflasyonun yaşandığı geçtiğimiz yılda vatandaşların alım gücü bir hayli düştü. Hayat pahalılığı evlenme hazırlığı yapan çiftleri ve sevgilileri de olumsuz etkiledi. Yapılan bir araştırmaya göre, iki yıl süren bir sevgililik sürecinde her buluşmada ortalama 350 TL harcanırken, buluşmaların toplam maliyeti ise 43 bin TL'yi aştı. Vatandaşlar ise artan maliyetlerden dolayı yapılan zamlara isyan etti. Ekran Haber özel...

Genel 11.01.2023, 12:06 11.01.2023, 13:21
Artık flört etmek de cep yakıyor!

Bir alışveriş sitesi, ilkini 2021 Aralık ayında yaptığı anketini 2022 Aralık ayında da yineledi ve rastgele seçtiği 27-35 yaş arasındaki 1000 üyesine, flört ve nişanlılık dönemindeki harcamalarını sordu ve ortaya ilginç veriler çıktı.

HER BULUŞMADA ORTALAMA 350 TL HARCANIYOR

Ankete göre çiftlerin, ortalama 2 yıl süren flört ve nişanlılık dönemlerinde sinema, tiyatro ya da başka bir etkinliğe katılmak, beraber yemek yemek için ayda ortalama 10 kez buluştukları belirlendi. Türkiye'de evlilikle sonuçlanan flört ve nişanlılığın aylık asgari maliyetinin 4 bin TL'yi aştığı, çiftlerin ilişkinin ilk yılında ayda en az 10 buluşma için toplamda 55 bin TL harcadığı ortaya çıktı. Böylelikle her buluşmanın ortalama maliyeti 350 TL oldu.

Kocaya Sevgililer Günü Hediyesi Ne Alınır? Erkek Eşe Hediye - Muhiku

İKİ YIL SÜREN İLİŞKİNİN TOPLAM MALİYETİ 43 BİN TL

Sevgililer günü, doğum günleri ve yılbaşı gibi özel günlerde yenilen yemeklere, karşılıklı alınan hediyelere harcanan paranın 13 bin TL'yi bulduğu, ikinci yıl ilişkinin oturmaya başlamasıyla buluşma maliyetlerin 43 bin TL seviyelerine gerilediği ifade edildi. İkinci yıldaki her buluşma 250 TL'ye mal olurken ikinci yıl hediyelere ve özel gün yemeklerine 10 bin TL harcandığı, bu dönemde gerçekleşen evlilik teklifi ritüelinin giderinin ise ortalama 3 bin TL olduğu belirtildi.

ÇİFTLER KENDİ YEDİĞİNİ İÇTİĞİNİ ÖDÜYOR

Araştırmaya göre, flört ve nişanlılık döneminde ilk ay harcamaları ağırlıklı olarak erkeklerin yaptığı, diğer aylar kadınların da harcamalara katıldığı belirtildi. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 20'si ilk ay dışında da buluşmalarda hesabı erkeklerin ödediğini, yüzde 75'i ise ödemelerin 'Alman usulü' yapıldığını bildirirken kadınların hesabı tek başına üstlenme oranı ise yüzde 5'te kaldığı ifade edildi.

''HESAP YARI YARIYA ÖDENMELİ''

Konuyla ilgili vatandaşlardan biri, ''Bugün sevgilimin doğum günü ve yaklaşık 2000 lira civarı harcama yaptım. Zamlardan dolayı zorlansakta mecburen hediyeler alıyoruz, harcama yapıyoruz'' dedi. Bir başka vatandaş ise, ''Herkes kendi hesabını kendi ödemeli. Erkekten fazla bir beklenti içinde olmamak gerekir. Yük tek kişiye binerse zorlanmalar artar'' dedi.

banner2
Yorumlar (0)