Asgari ücret 8.250 TL mi olacak?

Milyonlar enflasyona göre zam talep etse de patronlar yüzde 50 zam oranına sıcak bakıyor. Çalışma Bakanlığı ise yeni ücretin işletme kapısına kilit vuracak bir rakam olmaması için formüller üzerinde çalışıyor. Peki yeni asgari ücret için en güçlü senaryo ne? Vatandaş bu duruma ne diyor? İşte detaylar...

Genel 25.11.2022, 12:49
Asgari ücret 8.250 TL mi olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık ayının ikinci haftası başında ilk toplantısını yapacak. Asgari ücret 2023 zammının belirleneceği 3 toplantı sonrası yeni rakam milyonlar için duyurulacak. Ocak 2023 zammı ile yeni asgari ücretin ne kadar olacağı merak edilirken ‘enflasyon’ oranlarının altında olmayacağı yapılan açıklamalar sonrası neredeyse kesinleşti.

ASGARİ ÜCRET 8 BİN 250 TL OLACAK MI?

Ancak beklentiler de Çalışma Bakanlığı’nın gündeminde. Bu kapsamda Bakanlık, 81 ilde vatandaşın nabzını yoklayan asgari ücret beklenti anketi yapacağını duyurmuştu. Bakanlık toplantı masasına 81 ilde yapılan bu çalışmanın sonuçları ile oturacak.

“İŞLETMELERİN ÖDEYEBİLECEĞİ BİR ÜCRET ARAYIŞINDAYIZ”

Asgari ücret için yapılacak zammın hayali değil gerçekçi bir rakam olacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Dile getirilen birçok rakam var. İşletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışındayız. Hayali değil gerçekçi bir rakam olacak. Çalışan maaşları yüzünden işletme kapısına kilit vuracak bir rakam olmayacak. Zam oranı çalışan ve işverenlerle yapılacak anketlerle belirlenecek” demişti.

GÖZLER ASGARİ ÜCRET KOMİSYONUNDA

Yapılacak zammın hem işvereni hem de çalışanı tatmin etmesi gerektiği görüşünde olan vatandaşlar ''Asgari ücretin en az 15 bin lira olması gerekiyor. Giriş kat kiralar bile 5 bin liradan başlıyor. Kimine göre 8 bin 250 liralık maaş yeterli olabilir ama biz bu şartlarda geçinemiyoruz. İşveren içinde zor patron içinde zor. O yüzden ortak bir yol bulunması lazım'' dedi.

banner2
Yorumlar (0)