Avm otoparkları ücretsiz ama...

Bazı AVM'lerde Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararlarına rağmen 0-3 saat için otopark ücreti talep edilmesi İçişleri ve Ticaret Bakanlıkları'nı harekete geçirdi. Müşterilerinden ücret alan AVM’lere ciro üzerinden ceza gelebileceği hatta kapatmaya kadar gidebileceği belirtiliyor. Tüketici dernekleri de ödeme yapanlara 'Şikayet edin' çağrısı yapıyor. Ödeme yapmak zorunda olduğunu belirten vatandaşlar ise isyan etti. Ekran Haber özel...

Genel 31.12.2022, 13:00
Avm otoparkları ücretsiz ama...

Tüketiciler için sosyal yaşam merkezi haline gelen ve birçok imkanı bir arada sunan AVM'lerin bazılarında Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararlarına rağmen 0-3 saat için otopark ücreti talep edilmesi üzerine harekete geçildi.İçişleri ve Ticaret Bakanlıkları ile UKOME ücret talep eden AVM'lerle ilgili inceleme başlattı. Beşiktaş, Bakırköy, Şişli, Fatih ve Kadıköy gibi yoğun ilçelerdeki AVM otoparklarının çoğunda, ilk 3 saatte Otopark Yönetmeliği ve Danıştay Kararı'na rağmen ücret talep ediliyor. Vatandaşlardan bu konuda çok sayıda şikayet geliyor.

MAHKEMEYE TAŞINMIŞTI

UKOME kararına göre, AVM'lerdeki ilk üç saat için ücret talep edilmemesi gerek. AVM'lerde alınan otopark ücreti daha önce yargıya da taşınmıştı. Dava İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nde görülmüş, mahkeme ücret alınması yönünde karar vermişti. Yerel mahkemenin kararı Danıştay'a taşınmış, 8. Daire ücreti onaylayan mahkemenin kararını bozmuştu.

CİRO ORANINDA CEZA UYGULANABİLİR

Sektör temsilcileri otoparkı gelir kapısı haline getiren AVM'lerle ilgili tüketicileri uyararak, "Şikayet edin, Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurun" çağrısı yaptı. Ücret alan AVM'lere cirosu oranında ceza uygulanabileceği belirtiliyor. 

KAPATMAYA GİDER

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, "AVM'ye idari para cezası kesilebilir. Bu ceza oranı AVM'nin elde ettiği ciro üzerinde hesaplanır. Ancak yine de kanunsuz uygulama devam ederse AVM'ye kapatma cezası dahi uygulanır" dedi.

PARANIZI GERİ ALABİLİRSİNİZ

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü, birçok tüketicinin AVM'lerde 0-3 saat arası için ücret alınmaması gerektiğini bilmediğini ifade etti.Güllü, AVM'lerde ilk 3 saat ücretsiz otopark uygulamasının yasal bir zorunluluk olduğunun altını çizerek, "UKOME kararına herkes uymak zorundadır. AVM ya da o bölgeye gelen kişiler ücretsiz olarak alışveriş merkezinin otoparkını kullanabilirler. Bu kurala uymayan işletmeler hakkında İBB, CİMER ya da Alo 153'e şikayette bulunabilirler. 0-3 saat için ücret ödeyen tüketiciler ödemiş oldukları bedeli Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurarak geri alabililir" diye konuştu.

''YASAL DEĞİL''

Konuyla ilgili konuşan Avukat Beyza Sındıraç, '' 3 saati geçen otopark ücretlerinin alınması kesinlikle alınması yasaktır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında vatandaşların haklarını araması gerekiyor. Kural dışı br durum, yasal değil'' dedi. Ödedikleri otopark ücretine isyan eden vatandaşlar ise, '' Mecbur 3 saati geçince ödüyoruz ama bir şekilde önüne geçilmesi gerekiyor'' dedi.

banner2
Yorumlar (0)