Başsavcı Hüseyin Gümüş görevine başladı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız’ın Yargıtay üyeliğine seçilmesiyle yerine atanan Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Gümüş, görevine başladı. 17-25 Aralık sürecinden itibaren örgüt ve terör suçlarından sorumlu cumhuriyet başsavcı vekilliği görevini üstlenen Gümüş, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı çok sayıda soruşturmayı yürüttü.

Genel 09.11.2022, 13:12 09.11.2022, 14:40
Başsavcı Hüseyin Gümüş görevine başladı

Ekran Haberin edildiği bilgilere göre, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısını belirledi. Buna göre, HSK'nın Yargıtay üyeliğine seçtiği Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız’ın yerine, daha önce Silivri ve Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerini yürüten Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Gümüş atandı. Topluyıldız’dan boşalan koltuğa getirilen Başsavcı Hüseyin Gümüş, bugün itibariyle görevine başladı.

FETÖ’YE KARŞI AKTİF ROL ALDI

HSK'nın yayımlaması beklenen Güz Kararnamesi öncesi açıklanan tecrübeli isim, 17-25 Aralık sürecinden sonra Anadolu Adliyesi'nde Terör ve Örgütlü suçlardan sorumlu Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevini yürüttü. Gümüş, bu dönemde FETÖ'nün finans merkezi olan Kaynak Holding'e yönelik kritik soruşturmayı başlatan isim oldu. Ana soruşturma dosyalarından biri olan bu soruşturma kapsamında şirket merkezinde yapılan aramalarda serverlar tespit edilen dijital verilere el konuldu. Ayrıca yargıdaki FETÖ yapılanmasına karşı oluşturulan Yargıda Birlik Derneği'nin kuruluşunda aktif rol alan Gümüş, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı çok sayıda soruşturmayı da yürüttü.

BÜYÜKÇEKMECE'YE MUSTAFA ÇİĞDEM ATANDI

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına ise Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Çiğdem atandı. Daha önce de Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı yapan Çiğdem, bu göreve ikinci kez atandı.

banner2
Yorumlar (0)