Dışarıda plan yapanlar dikkat: İstanbul'da 'lodos' hayatı felç etti

Peş peşe gelen uyarıların ardından İstanbul'da sabah saatlerinde başlayan şiddetli fırtına etkisini öğleden sonra arttırdı. Beylikdüzü'den gelen görüntülerde fırtınanın boyutu gözler önüne serildi. Lodos nedeniyle şehir hatlarındaki bazı seferler yapılamadı. İGDAŞ tarafından vatandaşlara hem SMS hem de sosyal medya yoluyla uyarı yapıldı. AKOM da yarın akşam saatlerine dek sürmesi beklenen fırtınanın etkili olacağı ilçeleri sıraladı.

Genel 17.01.2023, 17:02
Dışarıda plan yapanlar dikkat: İstanbul'da 'lodos' hayatı felç etti

İstanbul için AKOM ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından uyarısı yapılan fırtına mega kentte birçok noktada etkili oldu. Dalgaların kıyıya vurduğu anlarda tekneler adeta dans etti. Fırtınanın yarın akşam saatlerine dek devam etmesi beklendiği bildirildi.

f3860b7c2034d7afb04eae285cf44b84

ŞİDDETİ SAATTE 80 KM'Yİ BULACAK!

AKOM verilerine göre, İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesi genelinde etkili olan lodos (güney-batı) yönlü rüzgarın kuvvetini arttırarak fırtına şeklinde etkili olacağı tahmin ediliyor. Yarın akşam saatlerine kadar fırtına 40-70 km/saatlik fırtınanın, Eyüpsultan, Arnavutköy, Büyükçekmece, Silivri ve Çatalca ilçelerinde yer yer 80 km/saatlik kuvvetli fırtına şiddetinde esmesi bekleniyor.

3ac28270d6538440c039eff816d1f575

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şiddetli rüzgâr nedeni ile yaşanabilecek olumsuz hava şartlarında ekiplerini hazırda tutarken, hava, deniz ve kara ulaşımında aksamalar yaşanabileceği belirtildi. İstanbulluların da çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, baca gazı zehirlenmesi gibi tehlikelere karşı tedbirli olunması istendi.

4ac49bc9809955169de6a7e9f02c361b

İGDAŞ "KESİNLİKLE" DİYEREK UYARDI

İGDAŞ tarafından da vatandaşlar SMS ve sosyal medya paylaşımı ile lodosa karşı uyarıldı. İGDAŞ'ın uyarısı şu şekilde:

"Güvenli doğal gaz kullanımı için bacalı cihaz bulunan mahalde kesinlikle uyumayınız, ortamlarınızı sık sık havalandırınız, gece uyumadan önce cihazınızı kapatınız."

LODOS DENİZ ULAŞIMINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Marmara Bölgesi, bu sabah saatlerinden itibaren güney batı yönlü lodos rüzgarının etkisi altına girdi. İstanbul genelinde saatte 40- 70 kilometre hıza çıkan fırtına Avcılar Sahili'nde de etkili oldu. Dalgalar, gün boyu kıyıya vurdu. AKOM önümüzdeki iki gün boyunca etkisini sürdürecek lodos fırtınasında, Eyüp, Arnavutköy, Büyükçekmece, Silivri ve Çatalca'da lodosun şiddetinin yer yer 80 km hıza çıkabileceği uyarısında bulundu

banner2
Yorumlar (0)