Diyarbakır'da eğitime dev destek!

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi, maddi durumu yetersiz çocuklara destek amacıyla akademi ve bilgi evi kurdu. Öğrenciler herhangi bir ücret ödemeden 5 branşta 120 öğretmenin görev aldığı kurslarda eğitim alarak sınavlara hazırlanıyor.

Genel 10.12.2022, 19:17
Diyarbakır'da eğitime dev destek!

Ekran Haber'in edindiği bilgiye göre, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Arif Karaman, Belediye bünyesinde açtıkları eğitim kurumları ile başta Kayapınar olmak üzere diğer merkez ilçelerde yaşayan 4 bin öğrenciiye ücretsiz eğitim verdiklerini ifade ederek, Belediye olarak 2022 yılında eğitime 220 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi.

''YABANCI DİL KURSLARIMIZ VAR''

Eğitime destek çalışmalarını değerlendiren Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Arif Karaman, Çağdaş bir eğitimle, gençleri geleceğe yönelik eğiterek yapabileceklerinin farkında olduklarını belirterek, “Onun için belediyemiz bünyesinde farklı yaş gruplarına hizmet ettiğimiz bilgi evlerimiz, akademilerimiz, okuma salonlarımız gibi birçok birimimiz, kurumumuz mevcut. Şu anda 4 bin genç kardeşimize, öğrencimize hizmet veriyoruz. 4 tane eğitim akademisi, ikisi bilgi evi ve 3 tanesi çok yakın zamanda ihtiyaca binaen kiraladığımız okuma salonlarıyla hizmet veriyoruz.

Bu eğitim kurumlarımızda LGS, AYT-TYT sınavlarına hazırlanan evlatlarımıza dershane ve Rehberlik hizmeti veriyoruz. Ayrıca çocuklarımıza psikolojik destek veriyoruz. Farklı ve daha altı yaş grupları için de Çağın yazılım gelişimini karşılayacak nesilleri yetiştirmek için robotik kodlama eğitimi veriyoruz. Bir de yine sınav grubu ve yine kendi alanlarında hizmet verebilecek yabancı dil kurslarımız var. Bunların hepsini şuan da 7 çatı altında veriyoruz” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ İKAMET AYIRIMINA TABİ TUTMUYORUZ”

Kayapınar Eğitim Kurumlarında öğrenim gören gençleri ikamet ayırımına tabi tutmadıklarının altını çizen Karaman, “Eğitim kurumlarımız Yenişehir’den, Sur’dan Bağlar’dan gelen kardeşlerimize açıktır.  Ancak mekânlar daha çok Kayapınar’da olduğu için çoğunluğu Kayapınar olmak üzere yine herkese açık bir şekilde hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“BÖLGE ÇAPINDA MARKA BİNALAR OLACAK 2 TANE BÜYÜK KÜTÜPHANE YAPIYORUZ”

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Arif Karaman, Tamamlandığında Bölge çapında marka binalar olacak şekilde 2 tane Büyük kütüphane yapımına başladıklarına değinerek, “Birinin temel kazısı yapılıyor, diğeri temeli atıldı inşaatı devam ediyor. 3 tane de orta düzeyli okuma salonu, 5 tane yeri sadece genç kardeşlerimiz için devam eder vaziyette. Bunların inşaat maliyeti yaklaşık 220 milyon TL’dir. İnşaatları bittikten sonra bunları donatacağız, tefrişatını yapacağız ki bunları saymıyorum. 2022 yılında Kayapınar Belediyesi yaklaşık yatırım bütçesi 500 milyon liraydı. Bunun yarısını eğitime, genç kardeşlerimizin kendi çatımız altında daha milli, manevi değerlerle donanmış bir şekilde yetişmeleri için ayırmış bulunuyoruz. Bundan da ben İlçenin Kaymakamı hem de Belediye Başkan V. olarak gururla bahsediyorum” dedi.

Akademide öğrenim gören öğrenciler, Meslek olarak Tıp okumayı çok istediklerinin altını çizerek, kendilerine bu imkanı sunan Kayapınar Belediyesi ve Belediye Başkan V. Arif Karaman’a teşekkür etti.

banner2
Yorumlar (0)