EYT'de kıdem tazminatı formülü aranıyor!

Merakla beklenen emeklilikte yaşa takılanlar çalışmalarında emekli olanlara yapılacak kıdem tazminatı ödemeleri için önemli bir formül önerildi. Önerilen formül üzerine harekete geçen işverenler de kıdem tazminatı yükünü hafifletmenin peşine düştü. İş dünyasının farklı talepleri de gündemden düşmezken, emekli olacak vatandaşlar çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Ekran Haber özel...

Genel 29.11.2022, 13:23
EYT'de kıdem tazminatı formülü aranıyor!

Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan çalışmalarda sona yaklaşılırken, emekli olanlara yapılacak kıdem tazminatı ödemeleri için de formül aranıyor. Bu konudaki öncelikli talepler arasında “aynı işyerinde emeklilikten sonra çalışmaya devam edenlere, kıdem tazminatlarının ayrılırken ödenmesi için yasal düzenleme yapılması”nın da bulunduğu öğrenildi. Talebin Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca değerlendirildiği ve olumlu bakıldığı belirtiliyor. Yürürlükteki mevzuata göre çalışan ve işveren arasındaki anlaşma ile emeklilik işlemleri yapılırken kıdem tazminatı sıfırlanabiliyor veya işyeri uhdesinde kıdem tazminatı hesabında durmaya devam ediyor.

500 MİLYARA ÇIKABİLİR

İşverenler yasal bir güvenceyle, ödemelerin net bir kurala bağlanmasını istiyor. İşverenlerin talebinin temel nedeninin aynı anda oluşacak kıdem tazminatı yükü olduğu belirtiliyor. Yapılan hesaplamalara göre olası EYT düzenlemesi sonrasında ilk yıl emekli olacak sayısı 1.6 milyon kişiye kadar çıkabilecek. Bunun da ek 528 milyar TL’lik bir fon ihtiyacına neden olacağı belirtiliyor.

Bakan Bilgin açıkladı: Asgari ücrette çalışma takvimi yarın belirlenecek

Bazı şirketlerin kıdem tazminatı yükünün 1 milyar lirayı aştığına dikkat çekilirken, işveren örgütleri de, “kıdem tazminatı yükü nakit dengemizi bozmasın” beklentisini dile getirdi. İşverenlerin EYT düzenlemesiyle ilgili beklentilerini ilk olarak TİSK, 3 Kasım’daki açıklamasıyla gündeme getirmişti. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, düzenlemenin nitelikli iş gücü kaybı ve kıdem tazminatı yükü gibi ek maliyetleri de gözetecek uygun çözümlerle hazırlanmasının kritik olduğuna dikkat çekmiş ve bir dizi görüşme yapmıştı.

BİLGİN: ÖDEMELERE TAKSİT YAPILABİLİR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de, bu görüşmeler sonrasında bazı taleplere sıcak baktıkları mesajını verdi. Geçtiğimiz günlerde bir TV kanalına açıklamalarda bulunan Bilgin, EYT’lilerin kıdem tazminatı konusunda işverenlerin taleplerine değindi. Bilgin, “Bu konuda da hükümetin bazı formülleri var. Öncelikle bu büyük bir sorun değil. Çünkü işveren kıdem tazminatını vergiden düşüyor. Ayrıca kıdem tazminatı ödemesini işveren işçisiyle kendi arasında anlaşarak taksitlendirebilir” dedi.

İŞVERENE DESTEK VERECEĞİZ

TİSK’in talepleri arasında bulunan emekli çalışanların primlerinin diğer çalışanlarla eşitlenmesi için de düzenleme yapılacağını belirten Bilgin, “İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana destek vereceğiz” dedi.

EYT'de son dakika! Yeni formül açıklandı, Kadınlarda 20, erkekler 25... -  Çalışan Hakları HaberleriAVUKAT: BORÇLANDIRMA YAPILABİLİR

Avukat Mesut Balcı, ''İşveren krediyi ödesin, devlet ona borçlanma olanağı sağlar. İşveren de taksitlerle devlete ödeyebilir. Bu şekilde sorun çözülebilir. Borç sadece bu yıl için bütçeye ilave edilmeyecek, her yıl ilave edilecek'' dedi.

İŞVEREN: DESTEK ALMAMIZ LAZIM

Emeklilikte yaşa takılanlar için geri sayım sürerken çalışanlar, ''Emekli olsak maaşımız 3 bin 600 civarı o yüzden mecbur çalışacağız. EYT mağduruyuz, pirimimiz doldu. İşverene ek bir yük biniyorsa devletin bu duruma destek çıkması lazım'' dedi. Kredi desteği bekleyen işverenler ise ''Kredi destekleri sağlanırsa uzun vadeli, düşük faizli çok seviniriz. Vergiler, damga harçları yükseliyor. İndirim olursa daha iyi olur. Bizlerde işveren olarak zor zamanlar geçirdik, destek almamız gerekiyor'' dedi.

banner2
Yorumlar (0)