EYT’li çalışana 5 puan formülü! İşverenden prim desteği talebi

Emeklilikte yaşa takılanlar için geri sayım sürerken, aktif çalışanlarla emekli çalışanlar arasındaki prim farkı işverenleri düşündürüyor. Talepler çalışma bakanlığına iletilirken, 5 puanlık yeni bir formül gündeme geldi. Yeni formülle ilgili endişeye kapılan işverenler prim desteği talebinde bulunurken, emekli olacak vatandaşlar ise çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Ekran Haber özel...

Genel 22.11.2022, 13:00
EYT’li çalışana 5 puan formülü! İşverenden prim desteği talebi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili çalışmada sona gelindi. Düzenlemenin aralık ayında Meclis'e sunulması beklenirken işverenler çalışmaya devam edecek emekliler konusunda bir talebi gündeme getirdi. Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primleri 5 puan yükseliyor. İşverenler EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istiyor.Düzenleme EYT'de en önemli tartışma konularından biri olan uygulamadan yararlananların aynı işverende çalışmaya devam edip edemeyeceği konusunu netleştirecek. EYT uygulamasında çok sayıda çalışanın emekli olması durumunda işverenlere önemli bir tazminat yükü binecek. Örnek olarak 1000 çalışanı olan bir işletmede bu yükün 20 milyon liraya ulaşması bekleniyor.

EYT düzenlemesinde yeni detaylar: 5 puan formülü - Ekonomi - ODATV

HESAPLAMA BAŞLADI

Çalışanların EYT'den yararlanıp aynı işyerinde çalışması durumunda işverene tazminat yükü binmeyecek. Dolayısıyla EYT'lilerin aynı işverende çalışması halinde tazminat sorunu kısmen çözülecek. Mevcut uygulamada emeklinin aynı işyerinde çalışmaya devam etmesi halinde prim açısından da işverene yük biniyordu. Bu yükün azaltılması halinde işverenin hem tazminat yükü azalacak hem de EYT'lilerin çalışması özendirilmiş olacak. Sigortalılar için işveren maliyeti brüt maaşın yüzde 17.5'i oranındayken, emekli çalışanlar için brüt maaşın yüzde 24.5'i seviyesine yükseliyor. İşverenler şimdi EYT sonrası için bu farkın kaldırılmasını ve emekli çalışanlar için de Hazine desteğinin uygulanmasını istiyor. Hükümetin işverenin isteğine olumlu baktığı ve hesaplamaların yapıldığı belirtiliyor.

MALİYETLER DÜŞECEK

Mevcut işveren SGK prim oranları açısından, yüzde 5 Hazine desteği dikkate alındığında, aktif sigortalılar için işveren maliyeti brüt maaşın yüzde 17.5'i oranındayken emekli çalışanlar için brüt maaşın yüzde 24.5'i seviyesinde. Bu çerçevede EYT'den yararlanıp aylık bağlatan bir kişi çalışmaya devam ederse işveren maliyetleri artacak. TİSK'in bu konuda somut öneriler sunduğu belirtiliyor.

EYT'li çalışana 5 puan formülü - Ekonomi Haberleri

İŞVEREN: DESTEK ALMAMIZ LAZIM

Emeklilikte yaşa takılanlar için geri sayım sürerken çalışanlar, ''Emekli olsak maaşımız 3 bin 600 civarı o yüzden mecbur çalışacağız. EYT mağduruyuz, pirimimiz doldu. İşverene ek bir yük biniyorsa devletin bu duruma destek çıkması lazım'' dedi. Kredi desteği bekleyen işverenler ise ''Kredi destekleri sağlanırsa uzun vadeli, düşük faizli çok seviniriz. Vergiler, damga harçları yükseliyor. İndirim olursa daha iyi olur. Bizlerde işveren olarak zor zamanlar geçirdik, destek almamız gerekiyor'' dedi.

banner2
Yorumlar (0)