İstanbullu sarı taksiden şikayetçi: Liste kabarık çıktı!

İstanbul’un en büyük sorunlarından ‘sarı taksi’yle ilgili İBB’ye 2022’nin ilk 9 ayında 49 bin 412 şikayet iletildi. Bildirilen şikayetler arasında kısa mesafe tartışması, taksimetre açmama, yol uzatma, kaba davranmak gibi davranışlar gelirken İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Vatandaşların yoğun saatlerde ve yağışlı günlerde taksi bulamadığını belirten Gökçe, taksi yetersizliğine vurgu yaptı. Ekran Haber Özel..

Genel 01.10.2022, 19:24 01.10.2022, 19:39
İstanbullu sarı taksiden şikayetçi: Liste kabarık çıktı!

İstanbul’un trafikle birlikte en büyük problemleri arasında yer alan ‘sarı taksi’ sorunu da devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü verilerine göre, bu yılın 9 ayında taksi taşımacılığı ile ilgili toplam 49 bin 412 şikayet iletildi.

4 KİŞİDEN 3’Ü YOĞUN SAATLERDE VE YAĞMURDA TAKSİ BULAMIYOR

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, konuya ilişkin şunları söyledi:

''Halkımızın yüzde 73.4' ü yoğun saatlerde ve yağmurlu günlerde taksi bulamadığını ifade ediyor yüzde 56.5 i' de kısa mesafe için taksiyi hiçbir suretle bulamadığı yönünde şikayetlerde bulunmuşlar.

BİN KİŞİYE BİR TAKSİ DÜŞÜYOR

''1965 yılında bin kişiye ortalama 7 taksi düşüyordu şuanda nerdeyse bin kişiye 1 taksi düşüyor İstanbul’da, dolayısıyla arz ve talep arasında olağanüstü bir dengesizlik olduğu için arzı sunamıyor keyfi uygulamalar yapmak yönünde de özellikli yaklaşımları olabilir sayısı çok az olsun, fiyatı çok pahalı olsun bu gerçekçi ve yerinde bir yaklaşım değil.''

‘TAKSİ SAYISININ ARTIŞINA İHTİYAÇ VAR’

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu şu ifadelere de yer verdi: 

''Trafik zaten çıkılmaz halde bu trafik çözülmeden taksi sayısının artışı var gibi gözüküyor doğru ama biz diyoruz ki bakalım bilimsel bir çalışma yapalım İstanbul'da taksi sayısının artışına ihtiyaç var ise bunu kanuna uygun yönetmeliklere uygun bunu oturup konuşup yapabiliriz.''

banner2
Yorumlar (0)