Kış lastiği zorunluluğu başlıyor! Araç sahipleri dikkat

Ticari araçlar için 1 Aralık'ta zorunlu olacak olan kış lastiği uygulaması, lastikçilerde yoğunluk oluşturdu. Ticari araçlar dışında bireysel sürücüler de kış lastiği taktırmaya geldi. Sürücülerin mevcut olan kış lastiği dişlerini ölçtürmeleri gerektiğini belirten lastikçiler, erime veya kopukluk olması durumunda mevcut lastikleri kullanmamaları gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili konuşan uzmanlar ise kış lastiği sadece karlı havalarda değil, 7 derecenin altındaki havalarda takılmalı. Ayrıca lastik alırken tarihine mutlaka bakılmalı, bekletilmiş lastikler özelliğini kaybettiği için kullanmaması uyarısında bulundu. Ekran Haber özel...

Genel 01.12.2022, 14:17
Kış lastiği zorunluluğu başlıyor! Araç sahipleri dikkat

Kış lastiği uygulaması her yıl belirli tarihler arasında zorunlu hale getiriliyor. Uygulamaya uymayan araç sahipleri hakkında ise trafik cezası kesiliyor. Gelen soğuk hava dalgaları da taleplerde bir artışa yol açtığı görülürken, ustalar, can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerektiğini vurguladı. Öte yandan kış lastiği alacak sürücülerin mevcut olan kış lastiği dişlerini ölçtürmeleri gerektiğini belirten lastikçiler, erime veya kopukluk varsa kesinlikle mevcut lastikleri kullanmamaları gerektiğini söyledi. Dört adet kış lastiği ortalama 4 bin liradan satılıyor.

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILMALI?

Araçlarında kış lastiği kullanımının zorunlu olduğu tarihler her yıl 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri oluyor. Buna göre 2022 yılında da kış lastiği kullanacak olan kişiler 1 Aralık’tan itibaren bu lastikleri takmak zorundalar. Aksi takdirde sürücüler trafik cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Ticari olmayan araçlar içinse her ilin valiliği tarihe karar verecek.

Araç Sahipleri Dikkat! 1 Aralık'ta Başlıyor

Uyarılarda bulunan Pazarlama müdürü Esra Ertuğrul Boran, ''Biz kar ve buzda kış lastiği kullanılması gerekiyor gibi bir algıya sahibiz, bu yanlış. Binek araçlarda kış lastiği takılması zorunlu değil ama tüm araçların kış lastiğine geçmesini tavsiye ediyoruz'' dedi. Lastilçi Erdal Mutlu ise, Sabah ve akşam sıcaklıkları arasında ciddi fark varsa ve gizli buzlanma varsa sınıfta kalırlar. Mesela kar lastiği ile yüz km ile giderken yapçağımız fren mesafesi 10 metre ise m+s lastiklerde bu mesafe minimum yüzde 40 daha fazla olmaktadır'' dedi.

banner2
Yorumlar (0)