Konuta göre banka faizi!

Milyonların dört gözle beklediği konut kampanyasıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Sektörü en az 2 ya da üç yıl hareketlendirmesi beklenen kampanyanın ortaya çıkan detaylarında üç farklı faiz sisteminin uygulanacak olması yer alıyor. Alt, orta ve üst gelir için üç farklı faiz oranı bulunması, kampanyada faiz oranlarının 0.69 ile 1.20 arasında olması öngörülüyor. Ekran Haber özel...

Genel 30.11.2022, 15:30
Konuta göre banka faizi!

Konut fiyatlarında yaşanan artış ve krediye ulaşmaktaki zorluk sonrasında konut satışları durma noktasında geldi. Ekim ayında sadece 102 bin 660 konut satılırken bunun 13 bin 268'i krediyle gerçekleşti. Konut satışlarını artırmak için yeni bir kampanya devreye alınacağı iddia edildi. Buna göre alt, orta ve yüksek gelir grubuna farklı faiz uygulanacak ve evin fiyatı arttıkça faiz oranı artacak, düştükçe faiz oranı düşecek.

YILBAŞINA HAYATA GEÇMESİ PLANLANIYORDU

Ekim ayında sadece 102 bin 660 konut satıldı. Bunun da 13 bin 268'i banka kredisiyle gerçekleşti. Artık durma noktasına gelen konut satışları için yeni kredi kampanyasının yolda olduğu belirtiliyordu.

EVİN DEĞERİNE GÖRE FAİZ ORANI BELİRLENECEK

Yeni kredi kampanyasının detayları ortaya çıkmaya başladı. Alt, orta ve yüksek gelir grubu için 3 farklı faiz oranı uygulanacak. Faiz oranları da 0.69 ila 1.20 arasında değişecek. Yeni kampanyanın konut sektörünü hareketlendirmesi bekleniyor. Artık evin değerine göre faiz oranı belirlenecek. Evin fiyatı arttıkça faiz oranı artacak, düştükçe faiz oranı düşecek. Kredi kampanyasının yeni yılla birlikte hayata geçmesi planlanıyor.

KİŞİNİN ÖDEME GÜCÜNE GÖRE OLMALI

Konuyla ilgili konuşan Emlak Uzmanı Cem Koçyiğit, ''Konut kredisine ulaşmak çok zor. 11 milyon TL konut kredisi istiyorlar. Ya olumsuz cevap alıyorlar ya da 250 bin-300 bin verebiliriz cevabını alıyor'' dedi. Öte yandan krediye ulaşmakta zorluk çektiğini söyleyen vatandaşlar ise, ''Kişinin ödeme gücüne göre olması daha uygun olur. Çünkü krediye ulaşmakta evi almakta çok zor. Eskiden devlet memuru emekli olduğu zaman bir ev alabiliyordu ama artık alamıyor. Konut kredileri daha düşük olmalı. Şu an 36 aya kadar vade var, bunu en az 90 ay yapması lazım'' şeklinde konuştu.

banner2
Yorumlar (0)