Otomobilde ezber bozuldu! İşte Türkiye'de en çok tercih edilen arabalar

Türk halkının araç tercihi değişti. Sedan ve dizel otomobillerin tercih edildiği Türkiye otomobil pazarında artık daha çok SUV ve benzinli araçlar satılıyor. Araç alacak müşterilerin neden SUV tipi model tercih ettiği merak konusu olurken, vatandaşlardan biri otomobil yüksekliğinin kendini güvende hissettirdiğini söyledi. Ekran Haber özel...

Genel 06.12.2022, 13:56 06.12.2022, 14:12
Otomobilde ezber bozuldu! İşte Türkiye'de en çok tercih edilen arabalar

Türkiye otomobil pazarında ezber bozuldu. Düne kadar ağırlıklı olarak sedan ile dizel otomobillerin satıldığı pazarda, artık SUV ve benzinli otomobiller tercih ediliyor. Ayrıca C segment otomobillerin yerini de B segmenti yani küçük otomobiller almaya başladı. Öte yandan binek araç pazarı bu yıl yüzde 2,4 daraldı. Geçen yıl 204 bin sedan otomobil satılırken, bu yıl 188 bin sedan satıldı. Suv otomobillerin geçen yılki 181 binlik satış adedi ise bu yıl 208 bine çıktı.

MODELLERE GÖRE SATIŞ DAĞILIMI

ARAÇ                  SATIŞ ADETLERİ       DEĞİŞİM
                             2021       2022
SEDAN              204 BİN  188 BİN  YÜZDE -8
SUV                    181 BİN  208 BİN  YÜZDE 15
HATCHBACK  122 BİN   99 BİN  YÜZDE -19

Türkiye'de SUV araçlar gittikçe yaygınlaşıyor - Otomobil Haberleri OTOMOBİLKonuyla ilgili konuşan Otomobil satış müdürü Kemal Kaya, Türk halkı eskiden sedan otomobilleri isterdi. Diğer modellere göre daha geniş bir otomobil olduğundan ve bagajı daha büyük olsun diye ama artık suv araçlarda bu genişliği sağlıyor'' dedi. Otomobil satış müdürü yardımcısı Özkan Tetik ise, ''Müşteriler jip segmenti arabalara binemiyor ama onun bir alt kategorisi suv araçlara binebiliyor. Suv pazarı da bu şekilde artmış oluyor'' dedi.

''YÜKSEK ARAÇ KULLANDIĞIMDA KENDİMİ GÜVENDE HİSSEDİYORUM''

Araç almayan gelen bir müşteri ''Suv araç daha lüks duruyor. Aynı zamanda yerden yüksek kullandığımda araç bana kendimi daha güvende hissettiriyor. Hakimiyeti daha iyi sağlıyor'' dedi.
 

banner2
Yorumlar (0)