Petshop vitrinlerinde kedi ve köpek satışı artık yasak: Uzmanından süreç bilgisi

Geçtiğimiz yıl kabul edilerek yasalaşan Hayvanları Koruma Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle petshoplarda kedi ve köpeklerin vitrine konularak satışı yasaklandı. Bundan sonraki satışların katalog ya da internet üzerinden gerçekleşeceğini hatırlatan 'köpek üretim çiftliği' sahibi Tanju Ünen, çeşitli çiftliklerde bakılan hayvanları satın almak isteyenlerin oralara müracaat etmesi gerektiğini söyledi. Ekran Haber özel...

GENEL 02.08.2022, 21:53
Petshop vitrinlerinde kedi ve köpek satışı artık yasak: Uzmanından süreç bilgisi

Türkiye'deki hayvanların daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılan değişiklik 9 Temmuz 2021 tarihinde TBMM'te kabul edilerek yasalaştı. Resmi Gazete'de 14 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren kanun ile petshoplarda kedi ve köpeklerin vitrine konularak satışı yasaklandı.

İlgili kanunun yürürlüğe girmesiyle kedi ve köpeklerin satışı internet üzerinden ve dükkanlarda bulunan kataloglardan yapılacak. İşletmeciler satışı yapılacak hayvana ait bilgi ve fotoğrafların internete yüklenerek satışını gerçekleştirebilecek. Hayvanlar ise petshop sahipleri tarafından belirlenecek çiftliklerde tutulacak.

SATIŞ YAPANA CEZA

Denetimler ise Tarım ve Orman İl Müdürlükleri tarafından yapılacak. Vitrinden kedi ve köpek satışı yapanlara 2 bin 43 lira para cezası uygulanacak.

Süreçle ilgili Ekran Haber'e konuşan 'köpek üretim çiftliği' sahibi Tanju Ünen:

"Hayvanlar için çeşitli çiftlikler var, satın almak isteyenler de o çiftliklere müracaat edecekler. Hangi ırkı almak istiyorlarsa beslenmesi, aşı uygulaması, parazit uygulamaları ve günü gününe yapılması gerekiyor. Evcil hayvanlar internet üzerinden de satın alınabilecek

Köpek yetiştirmek kolay değil: Doğumdan itibaren veteriner kontrolünde olması gerekmekte. Can dostunuzu seçerken özelliklerini bilmeniz çok önemli."

banner2
Yorumlar (0)
19
açık