Rusya Avrupa'ya gazı kesmişti! Çarpıcı Türkiye çıkışı

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş ile başlayan enerji krizi Avrupa'yı derinden etkilemeye devam ediyor. Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak'ın Türkiye açıklaması ise dikkat çekti.

GENEL 16.09.2022, 09:06 16.09.2022, 09:37
Rusya Avrupa'ya gazı kesmişti! Çarpıcı Türkiye çıkışı

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi nedeniyle bulunduğu Özbekistan'ın Semerkant kentinde gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Bu yıl Avrupa'ya Rus gazı sevkiyatının yaptırımlar nedeniyle düşeceğine işaret eden Novak, "Rusya Enerji Bakanlığı tahminlerine göre, AB'ye gaz ihracatımız bu yıl 50 milyar metreküp düşecek" dedi.

Avrupa'da Rus gazına yönelik istişare edilen olası tavan fiyat uygulamasını da değerlendiren Novak, "Gazın fiyatı arz talep dengesine ve piyasa koşullarına göre oluşacaktır. Boru hattı sevkiyatlarındaki formül uzun vadeli olarak sözleşme şartlarına göre oluşturulmaktadır ve Avrupa'ya gaz sevkiyatı sözleşmelerimiz genel olarak uzun vadelidir" diye konuştu.

TÜRKİYE'YE İLAVE GAZ AÇIKLAMASI

Novak, Türkiye'ye yönelik Rus gazı sevkiyatlarına ilişkin de "Eğer Türk ortaklarımız ilave hacim isterse değerlendirip temin ederiz" dedi.

Novak, Rusya ve Türkiye'nin Türk Akımı ve Mavi Akım üzerinden gaz tedariki için birkaç uzun vadeli sözleşmeleri olduğunu hatırlattı. Novak, "Hacimler yılda yaklaşık 26 milyar metreküp gaza ulaşıyor” dedi.

banner2
Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu