Singapur'da Türk malı baharata yasak! Tüketiciler: Nasıl ayırt edeceğiz?

Türkiye'den Singapur'a satılan üç baharat ürününün, içerdiği kanserojen madde nedeniyle piyasadan toplatılmasının ardından baharat firması Arifoğlu açıklama yaptı. Henüz Türkiye'de toplatılmayan marka hakkında konuşan tüketiciler ise nasıl ayırt edeceklerini bilmediklerini ve korktuklarını dile getirdi. Ekran Haber özel...

Genel 07.11.2022, 11:41
Singapur'da Türk malı baharata yasak! Tüketiciler: Nasıl ayırt edeceğiz?

Arifoğlu marka Öğütülmüş Sumak, Öğütülmüş Tatlı Biber ve Otantik Tavuk Baharat ürünleri, kullanımına izin verilmeyen ve kansere sebep olabilecek endüstriyel renklendiricilerin tespiti sebebiyle Singapur'da toplatıldı. Singapur Gıda Otoritesi yaptığı açıklamada, baharatları satın alan ve endişe duyan tüketicilerin bunları kullanmayı bırakmaları gerektiğini söyledi. The Strait Times tarafından yayınlanan haberde, toplatılan ürünlere dair bilgi paylaşıldı.

ARİFOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Konuya dair açıklama yapan firma, Singapur'la hiçbir ilişkileri bulunmadığını, Singapur Gıda Bakanlığı'nın reddini, isim hakkını kullanan başka bir firmaya ait olduğunu söyledi. 2021 Ekim ayında üretim tesisinde çıkan yangının ardından üretimde aksamalar yaşandığını ve bazı ürünleri başka tedarikçiden almak zorunda kaldıklarını belirten şirket, "Sumak ürününün dağıtıma çıkmasının akabinde Türkiye'de yapılan testlerde sudan tespit edilmesiyle birlikte satış kanallarındaki ve zincir mağazalardaki ürünler imha edilmek üzere toplanmıştır.

Bahse konu ihracatı gerçekleştiren ürünlerimizi ihraç ettiğini bu olay ile birlikte öğrenmiş bulunmaktayız" dedi. Tüketicilere, aynı ismi kullanan iki firmanın ürün paketlerini gösteren firma, "ürünlerimizi ambalajlardan ve içerik açıklamalarından ayırt edebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Her Sofranın Vazgeçilmezi Baharat Geleneği - Bağdat BaharatTÜKETİCİ: TEST EDEREK ALIYORUZ

Türkiye'de toplatılmayan ürünlerle ilgili konuşan tüketiciler ise, '' Yediğimiz her şeyin içinde bir şey var zaten. İnsan sağlığı hiçe sayılıyor. Aktarlar daha güvenilir geliyor, o yüzden aktarlardan alıyoruz. Toz biberi ya da pul biberi kullandığınızda dilinizde boya bırakıyorsa sıkıntılıdır. Çünkü orjinal olan biberler asla bırakmıyor. Bu sebepten dolayı korktuğumuzdan test ederek alıyoruz'' şeklinde konuştu.

banner2
Yorumlar (0)