TOKİ Sosyal Konut Projesi'nde başvurular başladı!

Cumhuriyet Tarihi'nin en büyük konut projesi olarak sunulan TOKİ Sosyal Konut Projesinde detaylar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla belli oluyor. Belli başlı başvuru şartlarını yerine getirerek TOKİ 100 bin konut projesine başvurabilirsiniz. TOKİ başvuru işlemi ise e-Devlet üzerinden yapılabilir.

GENEL 14.09.2022, 11:26 14.09.2022, 11:32
TOKİ Sosyal Konut Projesi'nde başvurular başladı!

TOKİ e-devlet başvuru ekranı üzerinden 100 bin sosyal konut başvurusu, arsa başvurusu ve işyeri başvurusu yapılabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TOKİ ucuz konut projesi hakkında yaptığı açıklamaların ardından toki.gov.tr üzerinden başvuru sorgulamaları yapılıyor. Dar ve orta gelirli ailelerin uzun bir süredir beklediği TOKİ 100 bin sosyal konut projesi başvuru formu ve SMS üzerinden sorgulama yapmak için okumaya devam edebilirsiniz...

TOKİ E-DEVLET BAŞVURU EKRANI 2022

Birçok ailenin faydalanacı TOKİ sosyal konut projesi başvuruları e-Devlet kapısından gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TOKİ 100 bin konut detaylarını açıkladıktan kısa bir süre sonra e-Devlet TOKİ başvuru ekranının erişime açılması öngörülüyor.

Diğer taraftan toki.gov.tr üzerinden de başvuru formunun yayınlanıp yayınlanmayacağı merak ediliyor. Henüz bu konu hakkında resmi bir açıklama bulunmuyor. TOKİ e-Devlet başvuru formu ve ekranı erişime açıldığında size vereceğimiz bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz...

TOKİ İKAMET ŞARTINI UNUTMAYIN

TOKİ vasıtasıyla gerçekleştirilecek projeye, il sınırları dahilinde minimum 1 yıl ikamet eden ya da proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları kapsamında tapuda kayıtlı evleri olmayan, öncesinde TOKİ üzerinden ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru işlemini gerçekleştirecek.

TOKİ AYLIK TAKSİT ÜCRETLERİ NE KADAR?

2+1 TOKİ konutları taksit ve vadelei: Proje çerçevesinde 2+1 konutların/evlerin aylık taksiti 2 bin 280 lira olarak açıklandı. Konut fiyatı 608 bin lira olan evler yüzde 10 peşinatla 240 ay vadeyle ödenecek.

3+1 TOKİ konutları taksit ve vadeleri: Proje çerçevesinde 3+1 konutların/evlerin aylık taksiti 3 bin 187 lira olarak duyuruldu. Evin değeri 850 bin lira olan evler yüzde 10 peşinatla 240 ay vadeyle ödenecek.

TOKİ İş yeri taksit ve vadeleri: İş yerleri 350 bin liradan başlayan fiyatlarla 120 ay vade ile aylık 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle ödenecek.

TOKİ BAŞVURULARI 3 FARKLI METOT İLE YAPILABİLİYOR

TOKİ İlk Evim, İlk İş Yerim Projesi başvuruları 14 Eylül - 31 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekletirilecek. Başvurular 3 farklı şekilde yapılabilecek. e-Devlet, Halkbankası veya Ziraat Bankası aracılığıyla başvurular gerçekleştirilebilecek.

TEK BAŞVURU HAKKI VAR

Cumhuriyet tarihinin en devasa konut projesi için başvuru şartlarında en dikkat çekici maddelerden birisi bir haneden tek başvuru alınması oldu. Kontenjanlar ise gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere ayrıldı. Genç kategorisinde 1991 Eylül ayından sonra doğanlar başvuruda bulunabilecek.

TOKİ SOSYAL KONUT BAŞVURULARI NE ZAMAN?

TOKİ ucuz sosyal konut başvuruları 14 Eylül 2022 tarihinde başlayacak, Ekim ayının sonuna kadar sürecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan yatığı açıklamada TOKİ 100 bin konut projesinin ismini ise "İlk evim, ilk işyerim" olarak duyurdu. Ayrıca Erdoğan, bu projenin dünyanın en kapsamlı sosyal konut projesi olduğunu açıkladı.

TOKİ İLK EVİM, İLK İŞYERİM FİYATLARI NE KADAR?

-Toplamda 608 bin lira olan 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan 240 ay vadeyle ev sahibi olunabilecek

-Toplamda 850 bin lira olan 3+1 konutlarımıza aylık 3 bin 187 liradan başlayan 240 ay vadeyle ev sahibi olunabilecek

İstanbul'da hane geliri 18 bin, diğer illerde 16 bin lira olan vatandaşlarımız başvurabilecektir. Taksit ödemeleri sözleşmenin imzalanmasıyla başlayacaktır. Ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere ise fırsat vermeyeceğiz. Kendi aklınca  devleti kandırarak TOKİ'den ev almaya çalışanlar hem ödediklerini kaybedecek hem evlerini kaybedecek. Sıkı bir denetim mekanizması kuracağız."

banner2
Yorumlar (0)
19
açık