11 ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kaldı

On bir ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kaldı. İlk teravih namazı 22 Mart Çarşamba akşamı kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bu yıl Ramazan 29 gün sürecek. Ramazan bayramı ise 21 Nisan'da başlayacak.

Gündem 19.03.2023, 14:00 19.03.2023, 14:18
11 ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kaldı

Müslüman alemi için heyecanlı bekleyiş bu hafta sona erecek. On bir ayın sultanı Ramazan'a sayılı günler kaldı. İlk teravih namazı 22 Mart Çarşamba günü kılınacak, çarşambayı perşembeye bağlayan gece de ilk oruç için sahura kalkılacak.

BU YIL 29 GÜN ORUÇ TUTULACAK

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun kameri ay hesaplamalarına göre, bu yıl 29 gün oruç tutulacak. Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, 17 Nisan'da idrak edilecek. Ramazan Bayramı ise 21 Nisan'da başlayacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan ayının en güzel şekilde geçirilmesi için hazırlıklarını sürdürüyor. Ay boyunca camilerde Kur'an-ı Kerim okunacak, hatimler yapılacak.

BU YIL TEMA 'RAMAZAN VE DAYANIŞMA'

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremler nedeniyle bu yıl ki tema "Ramazan ve Dayanışma" olarak belirlendi. Din İşleri Yüksek Kurulu, Ramazan ayında verilecek fitre miktarını kişi başına en az 70 lira olarak duyurmuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı da afetlerde zarar gören ve mağdur olanların bu ay daha çok gözetilmesini ve desteklenmesini istedi. 

banner2
Yorumlar (0)