Birinci tur 14, ikinci tur 28 Mayıs'ta! Seçim takvimi nasıl işleyecek? İşte adım adım tüm detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin yenilenmesi kararını aldı. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için sandık 14 Mayıs’ta kurulacak. Peki seçim takvimi nasıl işleyecek? Kamudan istifalar ne zaman olacak? Aday listeleri ne zaman hazırlanacak? Oy pusulasında kim, nerede yer alacak? Depremzedeler nasıl oy kullanacak? İşte seçim sürecine ilişkin tüm detaylar…

Gündem 10.03.2023, 13:45 10.03.2023, 15:16
Birinci tur 14, ikinci tur 28 Mayıs'ta! Seçim takvimi nasıl işleyecek? İşte adım adım tüm detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün seçim kararını açıkladı. Erdoğan’ın seçimlerin 14 Mayıs'ta yenilenmesine yönelik kararı imzalamasının ardından bu karar hemen Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kararın yayımlanmasıyla birlikte 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için süreç başlamış oldu. Peki, seçim kararı alındıktan sonra süreç nasıl işleyecek, seçim takvimi nasıl çalışacak? İşte detaylar…

SEÇİM TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerin yenilenmesine yönelik imzalı kararının yayımlanmasının ardından yarın bir toplantı yapacak. Toplantıda 14 Mayıs seçimlerinin takvimi ortaya çıkacak.

BİRİNCİ TUR 14 MAYIS’TA

Uzun zamandır merak edilen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçiminin birinci turu 14 Mayıs tarihinde yapılacak.

İKİNCİ TUR 28 MAYIS’TA

14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimin birinci turunda eğer adaylardan herhangi biri yüzde 50’nin üzerinde bir oy oranına ulaşamaması seçimlerin ikinci tura kalması anlamına geliyor. Seçimlerin ikinci tura kalması halinde Türkiye 28 Mayıs’ta seçimlerin ikinci turu için yeniden sandık başına gidecek.

İTTİFAK PROTOKOLLERİ YSK’YA VERİLECEK

YSK, yarın yapacağı toplantıdan sonra seçim takvim resmi olarak duyurulacak. YSK duyurusunda 14 Mayıs seçimlerinin hangi günden itibaren başlanacağı açıklanacak. YSK’nın takvimi açıklamasından sonra ise 7 gün içinde genel başkanların imzalarının bulunacağı ittifak protokolleri YSK’ya verilecek.

KAMUDAN İSTİFALAR NE ZAMAN?

Milletvekili adayı olmak isteyenlerin 16 Mart’a kadar kamudan istifa etmesi gerekecek.

KESİN ADAY LİSTELERİ 2 NİSAN’DA

Cumhurbaşkanı kesin aday listeleri 2 Nisan’da açıklanacak. Yani Cumhurbaşkanı adaylarının kim olduğu resmi olarak bu tarihte belli olacak.

OY PUSULASINDA KİM, NEREDE YER ALACAK?

Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yeri 3 Nisan’da belirlenecek. Süreç içerisinde seçime katılacak siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri de belli olacak. Bunun için YSK’nın takvimde belirleyeceği bir günde kura çekimi yapılacak.

ADAY LİSTELERİ NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

10 Nisan’da milletvekili aday listeleri YSK’ya teslim edilecek. Hangi partide hangi adaya oy verileceğini seçmen bu tarihte öğrenecek.

ADAY LİSTELERİNİN AÇIKLANACAĞI TARİH

YSK, 10 Nisan ile 19 Nisan arasında kendisine gönderilen adayların hukuki açıdan yeterli ve gerekli şartları taşıyıp taşımadığını inceleyecek. 19 Nisan’da ise kesin aday listeleri ilan edilecek.

Seçim sonuçlarının kesin ilan tarihi ise YSK’nın seçim takvimini açıkladığında belli olacak.

DEPREMZEDELER İÇİN YENİ KARARNAME

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre adres değişikliği yapanlar hak kaybına uğramayacak.

DEPREMZEDELER NASIL OY KULLANACAK?

6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle afet bölgesi ilan edilen bölgelerden yerleşim yeri değiştiren kişilere deprem dolayısıyla kanunlar, diğer mevzuat ve idari tasarruflar uyarınca tanınan haklarla ilgili hak kaybına uğranmayacak. Yani başka illere göç edenler seçmen listeleri açıklandığında kendilerine tanınan süre içerisinde orada oy kullanmak için adres değişikliği yapacak. Depremzede seçmenler bulundukları yerlerde çadır ve konteyner kentleri, yurtları adres olarak gösterebilecek. Buralara sandık kurulup kurulmayacağına ilişkin karar YSK incelemesinin ardından ilçe seçim kurulları karar verecek.

banner2
Yorumlar (0)