Depremin merkez üssünde hayat normalleşiyor; Elbistan’da farklı bölgelere 3 çarşı açıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Kahramanmaraş Elbistan’da enkaz kaldırma çalışmaları kısa sürede tamamlanırken, ilçenin koordinatör Valileri Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ile Kayseri Valisi Gökmen Çiçek depremden sonra hayatın normale döndürülmesi için büyük gayret sarf etti.

Gündem 07.03.2023, 10:27 07.03.2023, 11:26
Depremin merkez üssünde hayat normalleşiyor; Elbistan’da farklı bölgelere 3 çarşı açıldı

Kahramanmaraş Elbistan’da, enkaz kaldırma çalışmaları kısa sürede tamamlandı. Sosyal hayat ve ticaretin canlandırılması için yürütülen çalışmalarda farklı bölgelerde yapımı tamamlanan 3 çarşı oluşturuldu. Altyapı ve çevre düzenlemesi tamamlanan çarşılarda farklı sektörlerde hizmet verecek esnaflar noter kurası ile belirlenirken,  işyerlerini teslim alan esnafların, depremin ardından ticari hayatlarına yeniden başlayarak vatandaşlara hizmet vermeye başladığı öğrenildi.

ÇEKİLİŞLER NOTER HUZURUNDA GERÇEKLEŞTİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 72 saat gibi kısa bir sürede yapımı tamamlanan Elbistan Kayseri Çarşısı kent merkezinde önemli ticaret merkezi olurken, Melikgazi Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 2. Çarşıda da esnafların ticari faaliyetlerine başladığı kaydedildi. Talas Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 3. çarşıda tamamlanırken, burada faaliyetlerine başlayacak esnaflar noter huzurunda çekilişleri yapılarak yeni işyerlerine kavuştu.

"İYİLİKLER ÇOĞALDIKÇA YARALAR SARILIYOR"

Elbistan Koordinatör Valisi Hamza Aydoğdu; iyilikler çoğaldıkça yaraların sarıldığını söyledi. Koordinatör Vali Aydoğdu yaptığı değerlendirmede, “Deprem bölgesindeki çarşı Sayın Kayseri valimizin öncü olmasıyla bu hale geldi. Kayseri Büyükşehir, Melikgazi, Talas belediyeleri koşarak geldi. Başta Sayın Valimi ve belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. İyi oldu, Elbistan’a iyi geldi. İyilikler çoğaldıkça yaralar sarılıyor” ifadelerini kullandı.

'ADETA REHABİLİTASYON MERKEZİ'

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği çarşılar, normalleşme sürecine büyük katkı sağladı. Çarşı esnafları durumdan duydukları memnuniyeti ifade ederek, depremin ardından yapılan çalışmaları da takdirle karşıladıklarını, çarşıların hem kendileri hem de vatandaşlar için adeta bir rehabilitasyon merkezi gibi olduğunu söyledi.

VATANDAŞLAR BİLGİLENDİRİLDİ

Elbistan Koordinatör Valileri Hamza Aydoğdu ve Gökmen Çiçek, ziyaret ettikleri çarşılarda esnaflarla sohbet ederek yürütülen çalışmalarla ilgili vatandaşları da bilgilendirdi. Kentte tamamen yıkılan yapı enkazlarının kaldırıldığını, hayatın normal seyrinde devamını sağlamak için hasarsız işyerlerinin açılmasını teşvik ettiklerini belirten Valiler; inceleme ve tespitleri tamamlanan ağır hasarlı binaların yıkımlarının da başladığını, çadırlarda kalan ailelerin kentin farklı bölgelerinde oluşturulan geçici konaklama merkezlerine yerleştirilme sürecinin devam ettiğini belirtti.

banner2
Yorumlar (0)