Görüntüler tepki çekmişti... Valilikten 'su haznesi' açıklaması!

Ayasofya'daki tarihi su haznesine ayakkabı konulması ile ilgili açıklama yapan İstanbul Valiliği, fotoğraflarda görülen delikli ek parçanın, orijinal olmayan ve geçmiş dönemlerde eklenmiş bir parça olduğunu belirtti.

GÜNDEM 10.05.2022, 06:19
Görüntüler tepki çekmişti... Valilikten 'su haznesi' açıklaması!

Ayasofya'daki tarihi su haznesine ayakkabı bırakılmasıyla ilgili İstanbul Valiliği'nden açıklama geldi. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamada, haberlerde kullanılan fotoğrafın geçmiş döneme ait olduğu, fotoğrafın bugünkü mevcut durumu yansıtmadığı vurgulanmıştı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Haberlerde su haznesi olarak adlandırılan, Osmanlı dönemi mermer küpün bakır kapağının menteşe bağlantı kısmında, geçmiş dönem onarımı mevcuttur. Adı geçen haber ve sosyal medya mecralarında bulunan fotoğraflarda görülen delikli ek parça, orijinal olmayan ve geçmiş dönemlerde eklenmiş bir parçadır.

Bu onarım parçası (bakır) özgün bakır kapağa, lehim kullanılarak uygun olmayan bir biçimde monte edilmiştir. Son incelemelerde bakır onarım parçasının, birleştirilmesinde kullanılan lehimlerinden kırılarak ayrıldığı gözlenmiştir. Eserde herhangi bir orijinal parça kaybı yoktur. Tüm dünyada bilinen ve uygulanan konservasyon metotlarına uygun olarak, esere yeni bir ilave yapılması değil, mevcut halinin korunması prensibi benimsendiğinden mermer küpün bakır kapağında yenileme veya tamamlama yoluna gidilmemiştir."

banner2
Yorumlar (0)
21
açık