Provokatör Afgan’dan Skandal Sözler!

Afganistan’lı Sunatullah Saadet isimli kişinin bir platformdan paylaştığı videoyla Türk kadınlarına ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a hakaretlerde bulunmasına toplumun bütün kesiminden tepki yağdı. Gelen eleştirilerin ardından yeni bir video daha yayınlayan Saadat, "Biliyorum beni öldürmek istiyorsunuz ama bu video üzerinden tüm Türk kadınlarından ve sayın Tanju Özcan'dan özür diliyorum" ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili Prof. Dr. Ersan Şen ve Av. Ecenur Işın Ekran Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

Gündem 09.08.2021, 18:43 10.08.2021, 01:13
Provokatör Afgan’dan Skandal Sözler!

Kendini gazeteci olarak tanıtarak sosyal medya ve Youtube'da videolar çeken Sunatullah Saadat isimli bir Afgan’ın, Türk kadınlarına ve son dönemde mültecilerle ilgili çıkışlarıyla gündeme oturan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a ağır hakaretler ettiği video toplumun her kesiminden büyük tepki çekti. 

Ekran Haberden Fatma Nur Duman’ın sorularını cevaplayan Hukukçu Ersan Şen ve Av. Ecenur Işın konu ile ilgili gerekli yaptırımların uygulanması gerektiğini ifade ettiler. 

Prof. Dr. Ersan Şen

“Devletimiz, topraklarımıza bu tür izinsiz girişlere izin vermemeli ve bu şekilde gelenleri ise geri göndermelidir”

“Bu konuşma ve üslup da gösteriyor ki, bizim memleketimizde yaşam tarzımıza, kültürümüze, kural ve kaidelerimize müdahale edilemez. Son zamanlarda Suriye’den iç savaştan kaçıp gelenlerin ardından Afganistan’dan değişik saiklerle ve Suriye’den farklı sebeplerle Ülkemize hukuka aykırı girişlerin olduğunu görmekteyiz. Hudut namustur, öncelikle Devletimiz, topraklarımıza bu tür izinsiz girişlere izin vermemeli ve bu şekilde gelenleri ise geri göndermelidir. Bu konuda hiçbir tartışma olamaz. Önemli olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik yapısının, huzurunun ve ekosisteminin korunmasıdır. Bir yabancının Türkiye Cumhuriyeti’ne nasıl giriş yapabileceği, nasıl kalabileceği ve seyahat edebileceği 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda ve yönetmeliklerde ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Türkiye Cumhuriyet’i bir hukuk devletidir ve bu ülkeyi yönetenlerde Anayasaya ve kanunlara göre hareket etmek zorundadırlar. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti aleyhine bir yabancının bu şekilde aleyhe değerlendirmede bulunması büyük bir talihsizlik ve haddini aşmaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin düzenine, Cumhuriyetin niteliklerine ve insanların yaşam tarzına kimse karışamaz.”

“Bu konuşmayı yapan şahıs hakkında gerekli işlemler yapılır ve deport usulü tatbik edilebilir”


“Bir yabancının bu tür konuşma yapması ve değerlendirmede bulunması üstüne vazife de değildir. Hele cinsiyetçi, ayrıştırıcı ve kırıcı bir dille Türk kadınları hakkında yaptığı değerlendirme ve nitelendirme asla kabul edilemez. Bunu konuşan yabancı hakkında gerekli işlemler yapılır ve deport usulü tatbik edilebilir. Konuşmanın hakaret veya Türkiye Cumhuriyeti Devletini veya Türk milletini aşağılama içerip içermediği de ayrıca değerlendirilmelidir. Herkes şunu bilmelidir ki; insani, vicdani ve dini duygularla zor durumda olan yabancılara destek olunması ve lüzumunda sahip çıkılması gerekse bile bunun keyfi, şeffaflıktan uzak, hukuka ve kanunlara aykırı Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik yapısını, iç güvenliğini ve ekosistemini ve özellikle de kamu barışını bozacak şekilde gerçekleştirilmemesi gerekir. Bu konuyu farklı mecrada tartışmadan, Türk milletinin isteği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği bakımından ele almak gerekir.”

“Bunları eleştiri sınırları içerisinde kabul etmek doğru değildir”

“Prensip olarak, ülkemize bir yabancı ancak yasal yolla girebilir ve daha sonra çıkışı yapılır. Bunun iki istisnası vardır. Birincisi Türk vatandaşlığına kabul ve diğer de mülteciliktir. Coğrafi şartlar itibariyle zaten Suriye’den ve Afganistan’dan gelenlerin mülteci ve sığınmacı olabilmeleri mümkün değildir. Afganistan tarafından ve İran üzerinden gelenlerin ise Suriye’den gelenlerden farklı olduğu ve geliş saiklerinin de benzer olmadığı tartışmasızdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırı, İran, Irak ve Suriye’dir. Kim olursa olsun, siyasi veya başka saikle Ülkemiz, Devletimiz ve Milletimiz hakkında, hele de bizim topraklarımızda bulunurken bu şekilde bir değerlendirmede bulunamaz, bunları eleştiri sınırları içerisinde kabul etmek doğru değildir. Eğer bu tür düşüncede olanların böyle fikirleri varsa, bunları terk ettikleri kişilere anlatacaklar. Ülkemizi, Devletimizi ve Milletimizi koruyup kollamaya yönelik düşünceler ve icraatlar etnik veya başka bir ayırım kapsamında değerlendirilemez. Herkes gibi bizde öncelikle Ülkemizi, Devletimizi ve Milletimizi korumak zorundayız. Bunun üzerinden siyaset de yapılamaz. İçeride birbirimize ne kadar kızarsak kızalım, bizler ortak sevinç ve hüzünleri paylaşıp hissedebilen Türk milletiyiz.” ifadelerini kullandı.

Av. Ecenur Işın

“Şahıs özür videosu çekerek kurtulamaz”

“Yabancıların sınır dışı edilme sebepleri bellidir. Bunlardan biri de kamu düzenini, kamu güvenliğini ya da kamu sağlığı açısından tehdit oluşturmaktır. Bu söylem kamu düzenini bozmakta ve kamu güvenliğini tehlikeye uğratmaktadır çünkü toplumda infial oluşturmaktadır. Kamu düzenini sağlamak açısından, kişilerin birlik olmasını engellemektedir. Bu sebepten dolayı sınır dışı edilebilir. İlgili kişinin söylemi; camilerin boş olduğu ve Türk kadınlarının göğsünü açtığı yönünde. Anayasamızın 2. Maddesinde Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, Demokratik, Laik ve Sosyal bir Hukuk Devletidir. Bizim devletimizin dini yoktur, insanlarımızın dini vardır. İlgili kişi “Türk kadınları göğsünü açıyor” diyerek, TCK 301 Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama suçunu işlemiş ve Türk milletini alenen aşağılamıştır. Şahıs özür videosu çekerek kurtulamaz çünkü TCK 301 Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama suçu, uzlaşma kapsamında olan suçlardan değildir.” ifadelerini kullandı.

banner2
Yorumlar (0)