Bayramın ikinci gününü İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezip değerlendirmek isteyen vatandaşlar Sultanahmet Meydanı, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ile Yerebatan Sarnıcı’nın bulunduğu alanda yoğunluk oluşturdu.

Istanbul Akın5

İSTANBUL'UN TADINI ÇIKARDILAR 

İstanbul’un ünlü lezzetleri mısır, simit ve kestane satın alanlar, banklarda ve çimlerde oturarak güzel havanın tadını çıkardı. Bazı ziyaretçiler cep telefonlarıyla özçekim yaptı, bazıları ise Ayasofya’nın önünde fotoğraf çektirdi. Yabancı turistler, bireysel olarak veya kafilelerdeki rehberler eşliğinde tarihi mekanları dolaştı.

Istanbul Akın2

MEYDAN OLDUKÇA KALABALIK 

Tarihi yarımadaya kent içinden ve il dışından gelen vatandaşlar müze ve camileri ziyaret etti. Ailesiyle gezen Harun Sevinç, bayram harçlıklarını topladıktan sonra ailecek gezmeye çıktıklarını söyledi. Buradan sonra parka gitmek istediğini dile getiren Sevinç, meydanın çok kalabalık olduğunu ifade etti.

Istanbul Akın 3

BAYRAMIN TADINI İSTANBUL'DA ÇIKARDILAR 

Annesi Halime Sevinç, şehir dışından gelen kardeşini İstanbul gezisine çıkardıklarını belirtti. Ayasofya’nın önünde eşinin fotoğraflarını çeken Nurcan Kandeğer, Şile’den geldiklerini söyledi. Kandeğer, “Yerebatan Sarnıcı’nı gezdik, şimdi Ayasofya’yı gezeceğiz. Çocuklar tatile, başka yerlere gitti. Biz de buralarda vakit geçiriyoruz.” dedi. Eşiyle tarihi ve turistik kenti gezen Ahmet Özcan, “Bayram dolayısıyla Ordu’dan geldim. Fındık zamanı hep oradayım. İstanbul çok güzel, her şeye değer. İnsanların güzelliğine bakın. Ayasofya’ya giriyorlar, çıkıyorlar.” diye konuştu.

Editör: Yağmur Güzel