Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu'nun kapanışında önemli açıklamalarda bulunuldu. Bakan Fidan Gazze'de ateşkes için görüşmelerin devam ettiğini bildirerek, "Ramazan'dan önce ateşkese ulaşılması konusunda çok ciddi bir arzu ve çaba var." dedi. 

148 ÜLKEDEN 4 BİN 700 KİŞİ KATILDI

"Antalya Diplomasi Forumu'na bu yıl 148 ülkeden 4 bin 700 kişi katıldı. 32 mevkidaşımla görüşme imkanım oldu. ADF'ye üst düzey katılım Türk diplomasisinin etkisini göstermektedir. Tüm insanlığın ortak meselelerini panellerimizde masaya yatırdık. Bu panellerin bir kısmını uluslararası işbirliği içinde bulunduğumuz ortaklarımızla gerçekleştirdik.

ÇİFTE STANDART İFŞA EDİLDİ

Bakan Fidan konuşmasında Gazze çağrısını yeniledi. Fidan, ''Bazı uluslararası aktörlerin farklı meselelerdeki çifte standardı ve uluslararası hukuku hiçe sayan yaklaşımları forum esnasında panelistlerce adeta ifşa edildi. Gazze'deki süren zulmün durdurulması Antalya'daki forumun neredeyse gündemine oturdu. Diplomasinin kullanılabilecke bütün imkanlarını kullandık. Filistin halkına yönelik şiddet konusunu ele aldık. Gazze'de devam eden zulmün sona ermesi için atmamız gereken adımları konuştuk.'' ifadelerini kullandı. 

CİDDİ BİR ARZU VE ÇABA VAR

Ama Genel olarak Ramazan'dan önce bir ateşkese ulaşılması konusunda ciddi bir arzu ve çaba var. Bununla birlikte özellikle açlığın ve hastalığın kol gezdiği Gazze'de yardımların ulaştırılması konusundaneler yapılabilir, artık hangi tedbirler gündeme getirilebilir... Bunlar ifade edilmeye başlandı.

Editör: Hakan Mutlu